Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Сливен се отбелязват 184 години от рождението на Хаджи Димитър

| обновено на 10.05.24 в 13:34
Снимка: РИМ-Сливен

На 10 май Община Сливен отбелязва 184-тата годишнина от рождението на легендарния воевода Хаджи Димитър. Церемонията по поднасяне на венци и цветя започна в 10 часа на площада, който носи името на Хаджи Димитър. В събитието участват представители от Центъра за подготовка на специалисти, както и множество граждани, желаещи да отдадат почит към паметта на сливенския герой и възрожденци.

Организатори на събитията са Община Сливен и Регионалният исторически музей "Д-р Симеон Табаков". В рамките на деня, в 17 часа, е и официалното откриване на реставрираната къща-музей "Хаджи Димитър". Реставрацията, част от "Интегриран проект за развитие на туризма и подобряване на културната и историческа инфраструктура в общината", включва подмяна на покрива, ново художествено осветление и създаване на детски кът за най-малките посетители.

Културната програма на събитието включва изпълнения на Ансамбъла за народни песни и танци в Сливен и рецитал от деца от местните училища. Виктория Михнева, уредник в музея, в ефира на "Нашият ден" споделя, че къщата е и част от списъка на 100-те национални туристически обекта, което я прави атрактивна дестинация за туристи.

"Къщата е претърпяла консервация и реставрация и благодарение на проекта за подобрение на инфраструктурата сега предлага още по-добри условия за посетителите", добавя тя, подчертавайки значението на културното наследство и обновяването на историческите места в Сливен.

Чуйте в звуковия файл.




По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве?  В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно..

обновено на 23.07.24 в 12:38
Нина Цанева и Деница Симеонова

Деница Симеонова: За възможностите на женското лидерство в Европа

Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България. Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско..

публикувано на 23.07.24 в 12:25

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г...

обновено на 23.07.24 в 11:30
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20