В последното издание на рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гост е Асен Ненов, съпредседател на "Институт Кръгова Икономика" (ИКИ). Той разглежда значението на потребителските битки в контекста на ценностите, които обществото ни приема.
Ненов поставя под въпрос концепцията за потреблението като ценност, подчертавайки, че този подход води до "задънена улица". Според него, когато потреблението се превръща в ценност, това изключва възможността нашите действия да бъдат в хармония с природните цикли, водейки до отдалечаване от природата и "умъртвяване" на заобикалящата ни среда.
В предаването Ненов изразява загриженост за свръхконсумативната среда, в която живеем, особено с оглед на рекордните температурни изменения и тяхното влияние върху глобалния БВП.
"В каква среда живеем тук, се определя от всичко онова, което се случва в планетата като процеси. Един градус нарастване на средната температура на атмосферата означава 12% спад във вътрешния продукт (БВП). А ние в момента сме на 1,5 градуса и вървим стремглаво напред. Ако погледнем 11 месеца поред назад, всичките са рекордни спрямо всички исторически данни, които имаме. Това означава, че ние не само не сме вникнали в това, което уж сме разбрали за нашето въздействие върху климатичната система и нейното въздействие върху нас, ами просто сме ускорили това си въздействие“, посочва той.
По думите му е важно е да се разбере, че нашите действия имат пряко въздействие върху климатичните подсистеми и че всеки месец установява нови рекорди в климатичните данни. Ненов подчертава, че нуждата от стимулиране на икономиката трябва да отстъпи място на стимулиране на живота и удължаване на времето, в което можем активно да участваме в обществото.
"Ние маршируваме в старите доспехи на вехтото, на колониализма, на овехтелия патриархат и всъщност това ни пречи да се отърсим от търсенето на комфорт. Пречи ни да се върнем към нещо, което сме позабравили, че можем да живеем заедно, че целта не е да спечелиш сам, а може би да преживееш повече добри моменти с повече хора", казва той.
В заключение той настоява за необходимост от промяна в нашите потребителски навици и ценности, призовавайки за съзнателно и устойчиво потребление, което подкрепя живота, а не само икономическия растеж.
Чуйте разговора в звуковия файл.
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..
"Много и различни са причините, поради които хората започват да употребяват психоактивни вещества. Всеки може да има собствена причина, в повечето случаи обаче е комплекс от фактори. И генетично се предава високия толеранс, и поведенческия модел, който се наблюдава в семейството е много важен, защото децата възприемат това като средство за справяне с..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg