Забавянето на пълната интеграция на България в ядрото на ЕС, каквото е еврозоната, има своята цена и тя непрекъснато се увеличава, а размерът на загубите се измерва не с милиони, а с милиарди – това заяви управителят на БНБ Димитър Радев на конференцията "България в еврозоната, кога?". В събитието, организирано от Българската асоциация на сертифицираните финансови аналитици, участваха експерти, политици и лидери от България и други страни членки на ЕС. Те се опитаха да дадат отговор на въпроса кога страната ни ще стане част от еврозоната, след като БНБ и банковият сектор са подготвени за въвеждане на еврото.
Кога ще видим България в еврозоната – в "Нашият ден" разговаряме с Николай Василев, председател на Българската асоциация на сертифицираните финансови аналитици.
Василев заявява, че очаква влизането на България в еврозоната още от 2005 година, когато Симеон Сакскобургготски, като министър-председател, подписва договора за присъединяване към ЕС. За съжаление вече 19 години страната ни не членува нито в Шенген, нито в еврозоната, нито в ОИСР, изтъква икономистът.
По време на конференцията "България в еврозоната, кога?" своя политически опит в сферата споделят трима бивши премиери на страни от ЕС – Волфганг Шусел (Австрия), Адриан Настасе (Румъния) и Джоузеф Мускат (Малта). Сред гостите са финансовите министри на Гърция и Кипър, осъществили приема на двете страни в еврозоната, както и посланичката на Словения.
"Смятаме, че българското общество се нуждае от много повече информация. Не смятам, че българите са против еврозоната – никога не са били информирани какво е еврозоната", заявява Василев, според когото нито едно правителство от 2005 година насам не е направило нищо за въвеждането на единната европейска валута в България. По думите на Василев хаосът в последните няколко години допълнително е отложил влизането в еврозоната, като сменящите се правителства, обявили се "за" еврото, по-скоро са работили срещу него.
Ползите за България, като част от еврозоната, Василев описва така: "Сега целият бизнес и всички граждани, които пътуват, трябва постоянно да обменят валути, при което губят някакъв процент. Тези загуби общо са много стотици милиони. Когато държава е в еврозоната, към нея потичат много инвестиции." Членството в еврозоната означава развитие на туризма, инвестициите, търговията – то би представлявало свобода и гордост, смята Василев.
Гостът обръща внимание, че информационната кампания, която протича в момента, е формална и недостатъчна. Няма политик, който да е застанал пред обществото с името и авторитета си, за да заяви категорично необходимостта от въвеждане на европейската валута.
Василев обяснява кои, според него, са проблемите, които България трябва да преодолее, за да осъществи най-сетне своето влизане в еврозоната. По думите на госта цялата политика от 2021 година насам е проинфлационна. "Безкрайно раздаване на пари повишава инфлацията, затова сега не отговаряме на инфлационния критерий", смята Василев.
"България влезе изненадващо и грозно в сивия списък за пране на пари и развитие на международния тероризъм. Нито едно правителство и политик не е споменало този проблем, защото нищо нямат намерение да направят", заявява гостът.
Необходимо е да бъдат запълнени и бюджетните дефицити от близо 3% и да се достигне до излишъци в бюджета, по думите на Василев. "Като икономист, ви казвам, че не е вярно, че дефицитите правят хората по-богати", заявява той.
На първо място, най-важно е да има политическа воля за навлизане в еврозоната, акцентира икономистът. България е държава с валутен борд от 27 години и има фиксиран валутен курс към еврото, обяснява Василев.
На телефонната линия на предаването се включва и 19-годишната Елеонор Спасова, абитуриентка от Софийската математическа гимназия, вече приета в университета Уортън – Пенсилвания. В ефир прозвучава откъс от речта на Спасова, развълнувала всички присъстващи на конференцията: "Мечтая следващия път, когато мой състудент ме попита откъде съм, да свърже името България не с корупцията и рекордния брой предсрочни избори, а с иновации, с компании еднорози, с медали по математика и природни науки, с литературни награди. Мечтая гордо да мога да кажа, че с моите приятели от Европа сме от едно семейство и членуваме в едни и същи отбори."
Василев завършва разговора с призива: "Не вярвайте, уважаеми слушатели, на фантасмагориите на хората, които не искат България да бъде част от западния свят, че еврозоната означава инфлация."
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg