На 17-и май Биологическият факултет на СУ "Св. Климент Охридски" организира Ден на очарованието на растенията. Денят на очарованието на растенията е международна инициатива, която започва през 2012 г. и придобива все по-голямо световно признание. Организира се през две години и през 2022 г. са организирани над 800 събития, проведени в повече от 50 държави.
С гордост можем да кажем, че България се присъединява през 2015 г. и оттогава участва активно. Координатор за България е проф. Анелия Янчева от Агробиоинститут (АБИ), който е научен институт към Селскостопанската академия, уточнява в предаването "Следобед за любопитните" доц. Мирослава Жипонова от Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
Целта е да се представи по достъпен и интерактивен начин какво е значението на растенията в нашия живот, както и да се подчертае ролята на растителната наука за оформянето на настоящето и бъдещето на нашата планета, което включва и хранителната сигурност, устойчивостта на околната среда, биоразнообразието и човешкото здраве, разяснява доц. Жипонова.
В общи линии, организираните събития са подходящи за хора от всички възрасти, които се канят да участват в интерактивни събития и дейности, свързани с растения, организирани от научни институции, университети, ботанически градини, музеи, училища, фермери и компании по целия свят.
Под формата на разговори и демонстрации ще бъдат споделени любопитни факти за растения вампири, дървесни видове в града, общуването на растенията чрез светлината, разяснява гостенката. На срещите, уточнява доц. Мирослава Жипонова, ще се обсъдят въпроси относно ролята на растенията в нашия живот ще бъдат обсъждани – какво представляват растителните "суперхрани", какво е значението на бобовите култури, що за животно е биоземеделието и има ли почва у нас, какво е влиянието на електромагнитните полета в прецизното земеделие, как микроводораслите служат за важни източници на полезни вещества.
Ще отговорим на въпросите от какво боледуват растенията и как се предпазват? Ще ви запознаем с лабораторни оазиси за изследване на силите на медицинските растения и тяхната полза за здравето.
Предвидени са STEM експерименти с растения за любопитковци. Ще разкрием растителната съкровищница в Биологическия факултет и ще ви изненадаме с много растения, с които можете да украсите своите домове и работни места, или да подарите.
Наши гости от Института по декоративни и лечебни растения също ще представят специален щанд с разнообразни растителни видове. Студентският клуб СКОРЕЦ ще представи своите доброволчески инициативи, свързани с разширяване на знанията за биоразнообразието и неговото опазване. Творческите умения на учените ще се предадат в специална работилничка за растения и кът за деца.
Целия разговор на Ани Костова с доц. Мирослава Жипонова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg