В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме живота на пчелите и трудностите по тяхното отглеждане по повод Световния ден на пчелите.
Гост беше Владимир Кънев, когото е трудно да наречем просто пчелар. Ако пчелар е човек, който просто добива мед, то Владимир е много повече. В два пчелина – в село Къкрина и в изоставеното село Дебелцово - той се грижи за благоденствието и най-доброто развитие на крилатите си питомци.
В ефира на предаването Кънев сподели:
"До някаква степен познавам пчелите, но ние, хората, като цяло много малко знаем за живота на пчелите, за самите пчели и за техния свят. Те могат да предскажат много напред времето. Пчелите не разпознават хората, но усещат самия страх в тях, адреналина. Докато човек, който се занимава с тях и ги познава до някаква степен, е спокоен, когато е сред тях, тогава и пчелите са спокойни и изобщо не искат да жилят и да нападат."
Владимир разказа и за трудностите в работата си:
"Случвало се е на ден да ме жилят и над 50 пчели. Това е техният инстинкт да се предпазят, но не е проблем, понеже пчеларите привикват към самото ужилване и не е болезнено. Всичко има въздействие върху пчелите – вълни от телефони и такива неща, всичко има някакво влияние. Моите пчели са спокойни когато съм сред тях, не са агресивни. Но те са и в доста диви райони, в които до някаква степен са по-далеч от всичко, което ни заобикаля от цивилизацията."
Май месец е един от най-натоварените месеци за пчеларите. В този период пчелните семейства са в разгара на своята активност. По думите на Владимир май е най-силният сезон за семействата, защото започва роенето. Сменят се пчели-майки, създават се нови семейства. Като цяло от този месец самите пчели започват да се подготвят за следващата зима. Денят е много натоварен, но Владимир не приема това като работа, а като нещо много повече. Казва, че се стреми да отглежда пчелите по начин най-близък до естествената им среда.
Владимир Кънев показва, че пчеларството е не просто занаят, а призвание и страст, изискващи дълбоко разбиране и уважение към тези удивителни създания.
Чуйте разговора в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg