Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Кънев: Пчелите могат да предскажат много напред времето

| обновено на 20.05.24 в 09:45
4
Владимир Кънев
Снимка: Личен архив

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме живота на пчелите и трудностите по тяхното отглеждане по повод Световния ден на пчелите.

Гост беше Владимир Кънев, когото е трудно да наречем просто пчелар. Ако пчелар е човек, който просто добива мед, то Владимир е много повече. В два пчелина – в село Къкрина и в изоставеното село Дебелцово - той се грижи за благоденствието и най-доброто развитие на крилатите си питомци.

В ефира на предаването Кънев сподели:

"До някаква степен познавам пчелите, но ние, хората, като цяло много малко знаем за живота на пчелите, за самите пчели и за техния свят. Те могат да предскажат много напред времето. Пчелите не разпознават хората, но усещат самия страх в тях, адреналина. Докато човек, който се занимава с тях и ги познава до някаква степен, е спокоен, когато е сред тях, тогава и пчелите са спокойни и изобщо не искат да жилят и да нападат."

Владимир разказа и за трудностите в работата си:

"Случвало се е на ден да ме жилят и над 50 пчели. Това е техният инстинкт да се предпазят, но не е проблем, понеже пчеларите привикват към самото ужилване и не е болезнено. Всичко има въздействие върху пчелите – вълни от телефони и такива неща, всичко има някакво влияние. Моите пчели са спокойни когато съм сред тях, не са агресивни. Но те са и в доста диви райони, в които до някаква степен са по-далеч от всичко, което ни заобикаля от цивилизацията."

Май месец е един от най-натоварените месеци за пчеларите. В този период пчелните семейства са в разгара на своята активност. По думите на Владимир май е най-силният сезон за семействата, защото започва роенето. Сменят се пчели-майки, създават се нови семейства. Като цяло от този месец самите пчели започват да се подготвят за следващата зима. Денят е много натоварен, но Владимир не приема това като работа, а като нещо много повече. Казва, че се стреми да отглежда пчелите по начин най-близък до естествената им среда.

Владимир Кънев показва, че пчеларството е не просто занаят, а призвание и страст, изискващи дълбоко разбиране и уважение към тези удивителни създания.

Чуйте разговора в звуковия файл.


Снимки: личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12