Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20 май – Световен ден на пчелите

Защо бъдещето на хората зависи от пчелите?

Снимка: Pixabay

Опрашването е основен процес за оцеляването на земните екосистеми. За да повиши осведомеността за значението на пчелите, за заплахите, пред които са изправени като вид и за приноса им към устойчивия живот на планетата Земя, ООН определя 20 май за Световен ден на пчелите. За бъдещето на пчелите в "Нашият ден" говори ентомологът Тошко Любомиров от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН.

"Цветните растения съществуват и продуцират своето потомство във вид на плодове и семена с посредничеството на опрашители. При положение, че нямаме едно разнообразие и изгубим пчелите, спрегнато с тях губим такива ресурси като растенията, а след това животни. По този начин нашето съществуване е застрашено.", казва Любомиров. Ентомологът пояснява, че освен познатият вид медоносна пчела, съществува разнообразие от пчелни видове, изпълняващи функцията на опрашители.

Основен фактор за изчезването на пчелите, по думите на Любомиров, е отглеждането на монокултури. Този тип земеделие нарушава естествения хабитат на пчелите, а използването на пестициди от всякакъв вид отравя популацията. Според ентомологът би било полезно между големите блокове монокултури да бъдат обособявани буферни зони, които да представляват подходящи за пчелите местообитания.  

Любомиров призовава хората да се отърсят от негативното отношение към този тип насекоми, тъй като те са безобидни и носят само ползи за природата. Да подхождаме изследователски и с любопитство към пчелите и техния начин на живот, съветва гостът.

В ЕС има специализирана комисия, която вече е създала първата програма за мониторинг на опрашителите и политики за опазването им, заявява Любомиров и допълва, че е оптимист за бъдещето на пчелите и нашата планетата.  

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20