Опрашването е основен процес за оцеляването на земните екосистеми. За да повиши осведомеността за значението на пчелите, за заплахите, пред които са изправени като вид и за приноса им към устойчивия живот на планетата Земя, ООН определя 20 май за Световен ден на пчелите. За бъдещето на пчелите в "Нашият ден" говори ентомологът Тошко Любомиров от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН.
"Цветните растения съществуват и продуцират своето потомство във вид на плодове и семена с посредничеството на опрашители. При положение, че нямаме едно разнообразие и изгубим пчелите, спрегнато с тях губим такива ресурси като растенията, а след това животни. По този начин нашето съществуване е застрашено.", казва Любомиров. Ентомологът пояснява, че освен познатият вид медоносна пчела, съществува разнообразие от пчелни видове, изпълняващи функцията на опрашители.
Основен фактор за изчезването на пчелите, по думите на Любомиров, е отглеждането на монокултури. Този тип земеделие нарушава естествения хабитат на пчелите, а използването на пестициди от всякакъв вид отравя популацията. Според ентомологът би било полезно между големите блокове монокултури да бъдат обособявани буферни зони, които да представляват подходящи за пчелите местообитания.
Любомиров призовава хората да се отърсят от негативното отношение към този тип насекоми, тъй като те са безобидни и носят само ползи за природата. Да подхождаме изследователски и с любопитство към пчелите и техния начин на живот, съветва гостът.
В ЕС има специализирана комисия, която вече е създала първата програма за мониторинг на опрашителите и политики за опазването им, заявява Любомиров и допълва, че е оптимист за бъдещето на пчелите и нашата планетата.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg