Александра Камбурова намира своя път към вълната чрез изработването на кукерски маски, килими и декоративни пана. Силно повлияна от българската занаятчийска школа днес създава първата своя работилница за изработка на вълнени изделия, като иска да дава шанс и на млади дърворезбари да творят идеите си в спокойно и уютно ателие в Трявна.
Мотивацията ѝ идва от това, че когато тя е развивала своя интерес, не е намерила такова място, в което да се обучава, самоука е, но иска да предаде опита си на млади таланти. За нея е много важно да се запали огънят на занаятчийството сред младите хора, за да се запазят и възродят позабравени занаяти.
Тъфтинг е техниката за изработка на килими, която тя изучава години наред, а именно процес, при който влакната не се връзват, а се спластяват с помощта на дървена рамка.
"Като архитект, когато не мога да открия нещо, аз съм в състояние да го създам. Работата с вълна е обемна и там ми помагат много хора, но чрез керамиката си почивам." – каза за "Домът на музите" основателят на "Субкултура студио" Маргарита Димитрова.
Тя оставя архитектурата на заден план и се съсредоточава в създаването на дизайнерски решения от естествени материали използвайки 100% вълна, дърво и керамика.
Огледалото за нея е част от основните акценти в един дом и с много старание изработва пъстри и уникални рамки от вълна.
Килимарството е личен процес, всеки килим се създава за нуждите и усещането на човека, който ще го използва.
Друга нейна идея е превръщането на студиото в галерия, а предстоящата изложба на Калоян Илиев-Кокимото, озаглавена Memento Mori, ще бъде представена на 5-6 юни – експозицията включва живопис, графика, рисунки и обекти. За заглавието на изложбата при откриването ѝ във Варна художникът споделя, че:
Memento mori е известен латински израз, който може свободно да бъде преведен като "Помни, че си смъртен", "Помни, че ще умреш" или "Осъзнай смъртността си". изразът дава име и на жанр артистични произведения, които се различават широко едно от друго, но имат една и съща цел – да напомнят на хората за тяхната собствена преходност."
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща живота и професионалния път на един от най-непримиримите български журналисти. Във филма са включени интервюта с колеги, приятели и близки на Милен Цветков, както и архивни кадри от негови предавания..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg