В сезона на гнезденето Александър Маринов-Санчо, преводач, природолюбител, активист и автор на филми за опазването на природата, обяснява какво да правим, когато видим изпаднала от гнездото си птица. Отговорът на този въпрос е – нищо.
"Птиците в този сезон са излюпили малките, отгледали са ги в начален етап и младите птици в момента са във фаза, в която са достатъчно оперени да напуснат гнездото, макар и още да не могат да летят. Това е нормален процес. Когато видим такава птица решаваме, че тя бедства, но всъщност тя изследва и родителите ѝ знаят къде е.", обяснява Маринов.
Докато птицата се учи да лети, пада и отново полита, нейните гръдни мускули и мускулите на крилете ѝ заякват. Най-добре е в такъв момент човек да не се намесва, заявява Маринов. Птицата може да се вземе и да се постави на най-близкия възможен клон – с тази помощ се изчерпват нещата, които трябва да се направят от страна на съвестните граждани.
Маринов обръща внимание, че в случаите, в които намерената птица е видимо ранена, би следвало да бъдат взети допълнителни мерки. Природолюбителят съветва слушателите да се снабдят с координатите на един-два центъра за грижа и спасяване на диви животни, за да получат при нужда съвет от специалистите. В София помощ може да окаже Фондация "Дивите животни", а в Стара Загора – спасителният център към "Зелени Балкани", допълва Маринов.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..
"За мен той е много специален християнски празник. Празник, който от малък играе важна роля в живота ми. И него, и рождения си ден посвещавам на приятелите си и хората, които обичам. Това, че имам предаване на този ден, го прави още по-върнуващ" – това сподели в "Познати и непознати" Йордан Георгиев – поет, писател колега-журналист и едно от..
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и различни гледни точки от позициите, които е заемал, бяха гарант за автентичност. Нашият гост е бил активен деец на БЛС, министър, изпълнителен директор, но преди всичко специалист по акушерство и..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg