Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Балетът "Пожар" и мисията за възстановяване на Русенската опера

| обновено на 27.05.24 в 12:34
Пламен Бейков
Снимка: Ася Пенчева

Балетът "Пожар" е амбициозен и провокативен проект, който директно адресира проблемите и предизвикателствата, пред които е изправена Русенската опера след пожара през 2020 година. Тази продукция не само предизвиква публиката на Русе, но и всички институции и организации, от които зависи възстановяването на оперната сцена. Тя ще бъде представена именно на тази сцена, въпреки че тя все още не е напълно пригодна за спектакли.

Музиката на Дмитрий Шостакович, която ще озвучи балета, е избрана неслучайно. Шостакович, композитор с дълбока връзка с Русе, е триумфирал на тази сцена преди шест десетилетия. Неговите симфонии и балети ще създадат модерна алтернативна балетна постановка, която ще покаже "пожарите", горящи в човешките души на тези, които са обрекли себе си на театралното изкуство.

В предаването "Terra Култура" обявяваме мисията с директора Пламен Бейков в навечерието на премиерата на балета "Пожар" на 7 юни, по музика на Дмитрий Шостакович, на общинската сцена в Доходното здание.

В интервю за предаването Бейков подчерта важността на откриването на сцената на Русенската опера, въпреки тежките условия, в които се намира тя след пожара.

Балетът ще разкаже истории за страстите, които са изпепелили артистите на Русенската опера през годините – "любов и ревност, слава и завист, подчинение и протест, работохолизъм и всеотдайност." Тези "пожари" ще оживеят на изстрадалата сцена, погълнати от истинския огън на самоунищожението и войната.

Изборът на Шостакович за музикалната основа на спектакъла е обусловен и от личната история на композитора. По време на Втората световна война, Шостакович е мобилизиран като пожарникар и гаси пожарите в Ленинград, което добавя допълнителна символика към музиката му, използвана в балета.

"Чудех се каква да бъде музиката, която да озвучи този пърформанс, и стигнах до решението, че може би Шостакович е най-подходящият. Първо, защото той от всички места в България най-много е живял в Русе. Има и една още по-елементарна връзка, по време на Втората световна война той е мобилизиран като пожарникар и гаси пожарите в Ленинград от обстрела на германските войски. Така се стигна до идеята неговата музика да влезе, направихме от нея един колаж и се получава един обширен танцов спектакъл", разказа той.

Балетът "Пожар" не е просто спектакъл, а зов за действие и размисъл, призоваващ към обединение за възстановяването на една от най-значимите културни институции в Русе. Сцена-история, сцена-спомен и сцена-памет – това е Русенската опера, възкръсваща от пепелищата със силата на надеждата.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08