Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Посланичката" – между радостта от живота и стоицизма на скептиците

Представяне на сборника "Посланичката" – днес от 19 ч., Пролетен панаир на книгата

Обертонове, полусенки, оттенъци. С философски поглед над живота и наблюдателно око на художник Людмил Тодоров създаваше светове в литературата и киното – същевременно магични, автентични и съвременни.

Людмил Тодоров е режисьор и сценарист на филмите "Миграцията на паламуда" (2012), "Шивачки" (2007), "Емигранти" (2002), "Двама мъже извън града" (1998), "Приятелите на Емилия" (1996), "Любовното лято на един льохман" (1990), "Бягащи кучета" (1989), "Цветове в тъмнината" (1987).

Българските читатели го познават и като автор на книгите "Да изгубиш Мечо Пух" (1988), "Хроника на една любов" (1993), "Хроника на едно пропадане" (2000), "Шлеп в пустинята" (2013), "Скептици" (2013), "С череша се задави косът" (2016). Миналата година излезе романът му "Смяна на оптиката".

Днес от 19 ч. в рамките на Пролетния панаир на книгата пред НДК Кристин Димитрова ще представи новия сборник с новели на Людмил Тодоров – "Посланичката". Това е поводът за разговор в "Артефир" с преводачката, радиоводещ и поетеса Златна Костова – съпруга на Тодоров.

Людмил Тодоров

Сборникът съдържа три новели – "Хроника на едно пропадане", "Разговорът" и "Посланичката". Един от героите в книгата казва: "Важните разговори се водят винаги на неподходящо място." Костова вярва, че разговорът за настоящата книга е важен, а времето и мястото за творбите на Людмил Тодоров винаги е било подходящо. "За радост той никога не направи компромис и всичко, което е оставил е чисто злато. Той беше перфекционист във всичко, с което се захванеше в изкуството, и имаше много високи стандарти.", споделя Костова.

"Хроника на едно пропадане" е най-старият роман, включен в сборника. Писан е може би преди 15-20 години. През последните години Людмил се беше хвърлил сърцато да препрочита и редактира книгите си и тази е почти пренаписана – затова реши да я сложи в тази трилогия.", заявява Костова. По думите ѝ "Посланичката" е автопортрет на Тодоров – обхваща го от всичките му страни и говори на теми, които са му били близки.

Както в литературното, така и в екранното творчество на Людмил Тодоров се открояват тревога и добронамереност към младото поколение. Костова изразява съжаление, че все повече млади хора изненадват със своята незагриженост към живота и с неграмотността си.  

"Едни се радват на живота, други го понасят стоически." – това е написал Людмил Тодоров в "Посланичката". А коя е Посланичката и кои са хората, радващи се на живота – това авторът загатва в своя разказ за една България на ръба на XXI век. Целия разговор чуйте в звуковия файл:

Светла памет на Людмил Тодоров, чието перо ще липсва и на българското кино, и на литературата! 
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20