Доц. д-р Благой Ангелов Узунов завършва висшето си образование в Софийския университет "Св. Климент Охридски" – специалност "Биология“ и специализация по алгология и микология през 2005 г. Научноизследователската дейност на доц. Благой Узунов включва таксономични изследвания и проучване на разпространението, биоразнообразието и екологията на водорасли и гъби в различни райони на страната, участва в колективи по разработването на над 30 изследователски проекта, от които 5 с международно участие.
Включва се в 21-вата Национална антарктическа експедиция (2013) и пребивава на Руската антарктическа база "Белингхаузен" на о-в Кинг Джордж и на Аржентинската антарктическа база "Десепсион" на о-в Дисепшън. Доц. Благой Ангелов Узунов има и богата административна дейност – куратор на ACUS колекцията за аеротерестриални водорасли на СУ от 2010 г.
"Интересът към водораслите запали у мен моята преподавателка от студентските години проф. Мая Стойнова. Преди 20 години завърших Биологическия факултет и оттогава се занимавам с тях", споделя в предаването "Следобед за любопитните" доц. Блатгой Узунов. "Водораслите, – допълва той, – включват много разнообразни видове, сред които са и по-известните като синьо-зелени водорасли, които добиха популярност със своя отровен цъфтеж. В природата водораслите са над 100 000 вида и са много интересни за изследвания и изучаване. В България от цялото водораслово разнообразие до момента са известни 6-7000 хиляди вида, но то е слабо проучено и учените са сигурни, че видовете са много повече.
За разнообразието на водораслите и гъбите в България, както и за колекцията, която може да бъде разгледана в Биологическия факултет, разговаря Ани Костова с доц. Узунов в предаването "Следобед за любопитните".
Целия разговор от предаването "Следобед за любопитните" на Ани Костова с доц. Благой Узунов, можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БНР
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..
От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..
Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..
През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН. Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg