Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ицко Финци разказва Шекспир и Чехов

Ицко Финци
Снимка: БТА

Големият актьор е разказал четири Шекспирови пиеси и една от Чехов, а дъщеря му Матилда, която е на 6 години, е нарисувала илюстрациите. Новата му книга е за деца, юноши и възрастни и съдържа "Хамлет, принц датски“, "Трагедия за Макбет“, "Трагедия за крал Лир“, "Бурята“ и пиесата от Чехов "Вишневата градина“.

Ето какво пише самият Ицко Финци за книгата си "Пет пиеси, разказани от актьор":

"Какво значи това ли?

Докато пишех, си представях ту любознателни юноши, прочели доста книги, но никога пиеси, ту възрастни читатели, ходили на театър, но позабравили какво точно са гледали, ту хора, чули знаменити заглавия, цитати, виждали театрални афиши, но никога нестъпвали в театър.

Разбира се, избрах това заглавие, защото изниква (допуснах) у вас веднага въпрос каква е разликата, когато разказва неактьори това би могло да ви накара да си купите книгата.

А започнах с Хамлет. Задачата ми възложи Лиза. Каза ми, че ще бъде публикувано в нашата (с нея) интернет платформа "Филизи 33". И после, като ми каза, че ѝ харесва, продължих със следващите трагедии. (Въобще без нея нямаше да я има тази книга).

Стана ми забавно да разказвам трагедии. Взех да откривам обстоятелства, похвати, а и наивности, несъобразности… на Шекспир. Да, на Шекспир. Как? На най-великия? На световния?

Бях чел, че Толстой не го считал за кой знае какъв драматург…Имах близък приятел учен, професор по теоретична физика – също не му признаваше комедиите…

Когато казах на моя син Самуел, че минавам на Чехов, той ме попита: "Ще може ли да бъде пак така интригуващо?"

Каквото и да е, имах много възвишени моменти и радости при писането. Познайте кога."

Представянето беше спектакъл от истории, които актьорът, разказвайки, изигра. 

Чуйте Ицко Финци в репортажа от събитието, което се състоя в голямата зала на ТР Сфумато, а двете обаждания от публиката са на Иван Добчев и Чавдар Гюзелев.

Снимка – БТА


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20