Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От механиката до магията, или през погледа на часовникаря

| обновено на 10.06.24 в 11:59
Снимка: БГНЕС

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" по програма "Христо Ботев" става дума за часовниците и времето – със Станимира Кацарова, часовникар. Тя има ателие в центъра на София, известно за мнозина.

Днес в Япония се отбелязва Денят на часовника. През 671 година се твърди, че за първи път се появява часовник в двореца на японския император. В този специален ден Станимира Кацарова споделя своите мисли и опит в ефира на предаването.

"Часовниците си отмерват, вървят си и не ни чакат. Времето не ни чака, можем да го забавим, когато правим нещо хубаво и приятно, и тогава времето за нас спира, но за околните няма как да спре", разказва Кацарова.

Тя попада в професията случайно, но както сама отбелязва, в живота няма нищо случайно. "Дори не носех ръчен часовник. Предложиха ми да започна като помощник – да сменям каишки и батерии. И страшно много ми хареса, наблюдавах работата на часовникарите и така се потопих в тази необикновена професия, която е много увлекателна", добавя тя.

"Любимият ми момент е, когато се съсредоточавам в направата на някой часовник и всичко спира. Вглъбяваш се и редиш един пъзел. Когато правиш нечий часовник, усещаш енергията на човека, който го ползва. Има часовници, които се ремонтират лесно и такива, които се ремонтират много трудно без видима причина, но когато видиш човека, ти се изяснява, че енергията на човека се отразява на часовника", отбелязва Кацарова.

Тя говори с уважение за своя ментор, един от най-известните часовникари в София, който продължава да ходи по обучения. "Това е професия, в която трябва непрекъснато да се усъвършенстваш", подчертава Кацарова.

Станимира Кацарова вярва, че професията на часовникаря има бъдеще. "Хората носят часовници, но часовникът става по-скоро аксесоар към тоалета и облеклото. Часовникът е и белег за престиж. Хората, които са на по-високо ниво, виждат часовника и по него преценяват. Банкерите например често гледат часовника и могат да ви дадат заема, който искате, например, ако сте със скъп часовник", обяснява тя.

В края на предаването Кацарова обявява часа на провеждането на интервюто, поглеждайки мобилния си телефон. Този финален жест деликатно подчертава връзката между традиционните часовници и съвременната технология.

Чуйте разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анкета: Коледните празници през очите на децата

За най-малките членове на семейството Бъдни вечер и Коледа са един миг от приказка, в която семейството им е героят, а домът – най-уютното място на света. Може би нетърпеливо броят постните ястия на масата или се опитват да отгатнат какво точно символизират. Някои се скриват под масата, за да чуят шепота на желанията си, докато други очакват..

публикувано на 24.12.24 в 10:25
Сем. Гурдеви

Бъдни вечер у едно българско семейство

Тази вечер всяка запалена свещ разказва история, всяка песен сближава, а всяка звезда на небето носи обещание за топлина, обич и надежда. Бъдни вечер е смях около масата, глътка топъл шоколад, прегръдка, която не казва нищо, но значи всичко. Бъдни вечер е онова тихо чудо, което събира семейството заедно. Времето, когато домът блести не само от..

публикувано на 24.12.24 в 10:05
Магдалена Йоцова

Инициативата "Бъди човек" – да подариш надежда

Защо най-големият подарък на Коледа е това да бъдеш добър – разказва в "Нашият ден" Магдалена Йоцова от гр. Септември, която дарява надежда и топлина на нуждаещите се. Инициативата "Бъди човек" стартира преди около 10 години и обединява все повече съмишленици. Става дума за благотворителна кампания, в която самотните и бедни семейства,..

публикувано на 24.12.24 в 09:11

Коледният дух и Виена – традициите са всичко

Традиционно Виена привлича за декемврийските празници и посрещането на новата година стотици хиляди туристи от цял свят. Изборът на австрийската столица не е случаен, а изпълнен с достатъчно традиции и най-вече – съхранението им, което създава и магичния виенски празничен дух. Тръгваме по маршрута на коледните базари и големите тълпи, по..

публикувано на 24.12.24 в 08:45
Алек, Катя и Кристина Цанови с водещата Мария Мира Христова

Едно музикално семейство и мигът заедно

В навечерието на Светлите празници вратите към душите си, към музиката и дома си, отваря музикалното семейство Цанови. Повод за ефирната среща дава очарователната Кристина Цанова – оркестрант в групата на първи цигулки в Софийската филхармония. Заедно с нея в студиото са: майка ѝ Катя Цанова, оркестрант в групата на първи цигулки в Академичен..

публикувано на 23.12.24 в 14:50