Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Единственият неуспешен актьор е актьорът, който се е отказал – между киното и музиката с Юлиан Костов

Снимка: juliankostov.com

Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и трилъра "Код: Лондон". Наричаха го "младия Робърт Де Ниро" и "българската ни следа в Лондон" и винаги се споменаваше, че след 10-ия си златен медал от републиканския шампионат по плуване в България и бизнес мениджмънта в Холандия, решава да се отдаде на актьорската професия, като всичко за него започва след като измежду 5300 кандидати от цяла Англия – той попада в 160-те приети в Националния кралски театър. Всъщност това е и първият кастинг, на който се явява. Днес името на Юлиан Костов е свързано с още немалко успешни холивудски продукции, като третият сезон на сериала "Белият лотос" например, с пътя на Мария Бакалова към голямото кино и "Оскар"-ите покрай него, с продуценството. Да кажем, това на най-добрия български филм тази година според журито на "Златна роза" – Юлиан е копродуцент на "Триумф". Той направи дебют и като режисьор с късометражния си филм "Червеният канал", а вече може да говорим за него и в сферата на музиката, тъй като има няколко парчета, които са на разположение за всички слушатели.

От практиката си Юлиан Костов разбира, че звездите са само на небето, а ние сме меко казано "нищожни" пред предизвикателствата, които ни крие големия и необятен свят. Опитът го е научил, че не резултатът, а пътят е важен. За него актьорството е преди всичко призвание и начин на живот, едно вечно усъвършенстване. Вече осъзнал, че най-същественото е човек да бъде щастлив, Юлиан Костов беше гост в "Кино с думи", за да направи точно това – да говори за кино и щастието от него.

"Много съм щастлив от това, че правя кино и имам привилегията да съм актьор – казва той. – Винаги съм се чувствам много щастлив от това, че се опитвам да правя това, което сърцето ми иска."

Защо обаче това да бъдеш актьор изисква жертви – финансови и в начина на живот? Как преминава кариерата му в Лондон и защо винаги се е целил в това да е конкурентно способен на световния пазар? Защо според Юлиан някои роли са функция на сценария, която е елементарна и не носи артистично удовлетворение и защо освен да развиваш актьорските си умения, трябва да приемаш себе си и като продукт на бизнеса и да знаеш как да се маркетираш?

Костов говори за значимостта на кастинга. Той работи за това да създаде инфраструктура у нас, до която той е достигнал – български актьори да успяват да достигнат до възможностите, които предлага киното извън страната.

"Българинът, независимо в каква професия и сфера е, може да се реализира световно от България, не е нужно да живее в Лондон или Ню Йорк", обяснява Юлиан.

Защо красивото в актьорската професия е, че не знаеш откъде точно ще се появи твоя шанс и как можеш да помогнеш на агентите си да разберат какъв инструмент си всъщност?

Актьорът консултира млади таланти за това как да бъдат част от въпросното кинопроизводство, което е колкото бизнес, толкова и занаят.


От него в звуковия файл можете да чуете повече за:

Методът на Станиславски, при който актьорът се базира на спомените си, за да се идентифицира с образа си – пречи или помага това обаче?

• Каква е антитехниката за този метод, която Юлиан Костов практикува в лондонското студио на Антъни Мендел, в което твърди, че израства като артист и човек?

• Как се активира мускулът на слушане, който засяга мозъка, тялото и реакциите на актьора, и каква е значимостта на партньора, с който си в една сцена?

• Какво е "островна игра"?

• Защо ролята печели най-верният човек за нея, а не най-добрият актьор и защо единственият неуспешен актьор е актьорът, който се е отказал?

• Могат ли високото изкуство и комерсиалното такова да бъдат едно и също?

• Защо "Триумф" – първият филм, в който Юлиан играе на български и покрай който заедно с Мария Бакалова създават продуцентската си къща "Пет океана", с която си поставят за цел да експортират културата ни на всеки бряг по света – е от специалните филми?

• Защо абсурдът е вече навсякъде по света и как "Триумф" може да ни послужи като предупреждение за това да внимаваме кого следваме и на кого вярваме?

• Избираме ли си реално това, в което вярваме и защо гражданският и артистичен дълг на Юлиан Костов е да дълбае в истината на всяко едно нещо – да я търси, но да не я стига?

• Каква социално значима тема засяга дебютът му като режисьор – филмът "Червеният канал", и как преминават работата по него?

Музиката – първата любов на Юлиан. Какви въпроси провокира с нея и как пише текстовете си?


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Чавдар Ценов

Чавдар Ценов с премиера на нов роман

В новата книга на писателя "Убийство на булевард "Стамболийски" отново се срещаме с познатия характерен почерк, но бавната му и наситена с нюанси проза тук е ускорена, историята е разказана с динамика и с типично Чавдар-Ценовия неподражаем хумор. Преплитането на "криминалната" история, която уж е главна, ако съдим по заглавието, с драмата на средния..

публикувано на 23.01.25 в 15:45

Национален културен компас – 23 януари

В Драматичен театър – Пловдив тази вечер отново ще се играе "Одисей", една от най-мащабните постановки на творческия тандем Диана Добрева – режисьор и Александър Секулов – драматург. Повече за пътя на човека към себе си, срещу себе си и отвъд себе си в постановката разказва Александър Секулов – чуйте: 

публикувано на 23.01.25 в 13:23

Проявите на сецесиона у нас в изложбата "Българският Модерн" в Русе

В "Нашият ден" проф. д-р Николай Ненов представя проекта на Регионален исторически музей – Русе "Българският Модерн – изложба и каталог". Интерактивната експозиция представя изявите на сецесионното изкуство в българското предметно битие през периода между двете световни войни. "Българският Модерн е специфично явление, слабо познато у..

публикувано на 23.01.25 в 11:53

Националният исторически музей представя над 1400 находки от 2024 година

Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в страната. В "Нашият ден" гостуват д-р Мариела Инкова , ръководител на отдел "История на България през средните векове VII-XVII в." и Михаил Ваклинов от отдел "История на българските земи в..

публикувано на 23.01.25 в 10:42

Регионална библиотека "Любен Каравелов" – Русе търси любовта навсякъде с фотоконкурс

Регионална библиотека "Любен Каравелов" - Русе търси любовта в нас и около нас с фотоконкурса "Любовта е навсякъде". В "Нашият ден" Цветелина Шанова , библиотечен специалист, разказва, че фотоконкурсът е посветен на Деня на любовта и виното – 14 февруари . Снимките могат да интерпретират темата свободно – от отражението на обичта в..

публикувано на 23.01.25 в 09:03