"Излезе сеяч да сее семе. Едни зърна паднаха край пътя и бяха потъпкани, и птиците небесни ги изкълваха; а други паднаха на камък и, като поникнаха, изсъхнаха, защото нямаха влага; други пък паднаха между тръни; и израстнаха тръните заедно със зърната и ги заглушиха; а други паднаха на добра земя и, като изникнаха, дадоха плод: едно тридесет, друго шестдесет, а трето сто." (Марк. 4:8).
Серията картини по темата "Освещаване на семената" водят началото си от 1994 година – разказва Андрей Янев. Във времето обаче тази тема не спира да вълнува художника. Периодично се появяват нови негови картини, плод на размисли, запознаване с библейски текстове и притчи. Възникналите нови въпроси търсят опит за намиране на отговори чрез поредица от нови произведения.Творбите на Андрей Янев са показвани на самостоятелни и общи тематични изложби в България и чужбина. Името му свързваме с множество изяви в България и чужбина, с творчески национални и международни проекти, с престижни награди в областта на изкуството. Търсенията му в полетата на духовното и отвъд видимото са сред основните теми в неговото творчество, чрез които е разпознаваем както в България, така и в различни европейски държави, в САЩ и Китай.
По-голямата част от картините на Андрей Янев са собственост на галерии и частни колекции в страната и извън нея.
Водещите творби в изложбата, която се открива на 11 юни в галерия "Средец" към Министерство на културата на Република България са "Освещаване на семената" и "Клетва". Те са включени в албума "Атон в рисунки и фотографии" и са показвани в едноименната изложба в "Папски латерански университет" в Рим за празника на българската писменост и култура между 22 и 24 май тази година.
В експозицията, която се открива сега в галерия "Средец", са включени и акварелите "Предтеча", "Умиление", "Арханегел" и др.
"Освещаване на семената" е тема, която поставя посоки за размисъл отвъд ежедневното и се опитва да ни насочи към всевечното и нетленното. Тя препраща към познати библейски текстове и сюжети, обръща вниманието на зрителя към "малкото колкото синапено семе вяра" във всеки от нас.
Изложбата ще продължи до 25 юни.
Чуйте разговор на Димитрина Кюркчиева с Андрей Янев в "Артефир".
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря книгата "Изгнание и музика" на швейцарския писател, преводач, преподавател в Лозанския университет, философ и културолог Етиен Барилие. Авторът несъмнено е изключително ерудиран, книгата му е..
Във фокуса на рубриката "Моментна снимка" са сценичните събития на януарския нюйоркски афиш. Разговорът се съсредоточава върху "Кабаре" – мюзикъл на Джо Мастъроф, Джон Кандър и Фред Еб. Постановката на Ребека Фрекнал в нюйоркския The August Wilson Theatre , трансформиран до неузнаваемост, върви под заглавието "Кабаре в клуба Кит Кат"...
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния отпечатък, който преводачът оставя в текста, и останалите добре познати ни ябълки на раздора в караниците около превода, като че ли все по-често се налага да си задаваме въпроса не дали един превод е..
"Ретроспекции към публичната комуникация" – проф. Минка Златева гостува в "Артефир", за да представи своята книга, посветена на приноса на Факултета по журналистика и масова комуникация в българското висше образование. "След 1989 година промяната в обществения живот наложи промяна и в образованието, и в дисциплините, които преподаваме във..
Как Еверест – връх първоначално обявен за невъзможен за изкачване, след това принизен до просто самоубийствен, се превръща във възможност, от която хиляди хора могат да се възползват? Отговорът на този въпрос търси американският журналист и писател Уил Кокръл в своята книга " Еверест ООД". Авторът прави над 120 интервюта с професионални..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти"..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg