Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От емигрант до експерт: Историята на Антонина Дуриданова

| обновено на 11.06.24 в 12:32
Снимката е илюстративна
Снимка: Pixabay

Антонина Дуриданова е българка, родена и израснала в София, която е реализирала своята американска мечта с убеждението, че всеки успех в живота се постига благодарение на образование и познание. Водена от неуморен стремеж към самоусъвършенстване, тя успява да преодолее редица трудности и да постигне забележителни успехи както в САЩ, така и в България.

Антонина започва своето пътуване много преди падането на „желязната завеса“. Преминавайки през Европа и дори през лагер за бежанци, тя накрая се установява в Америка. Там, с филологическо образование, тя стартира като преподавател, но не след дълго завършва бизнес и финанси, и достига до върховете на американската данъчна администрация.

През 1992 г., по покана на българския министър на финансите, Антонина се завръща в България, за да участва в изграждането на новата данъчна администрация на страната. Тя работи три години в България, като предоставя ценен опит и знания, натрупани в САЩ.

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", Антонина споделя своите преживявания и мисли за трудностите, които е преодоляла:

"В САЩ започнах от нула, започнах с един куфар и 20 долара. Преодоляла съм много трудности, за да достигна до образованието и успехите си. Книгата, която написах, има за цел да повдигне самочувствието на хората и да ги окуражи да не се страхуват от трудностите. Невъзможното е възможно, когато човек е готов да се саможертва и да постигне своите мечти."

Антонина вярва, че е постигнала повече от това, което е мечтала, благодарение на своето образование и подготовка.

Днес Антонина преподава и онлайн български език на деца в Южна Каролина. Тя споделя, че това я прави щастлива, защото макар че тези деца не живеят в България, те са бъдещето на страната ни.

В момента Антонина е в България с внука си Джордан, който се запознава с красотата на България. Тя вярва, че предаването на културните и историческите ценности на младото поколение е от изключителна важност.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Дългоопашат синигер

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..

публикувано на 17.02.25 в 09:22
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40