Фестивалът за ново българско кино "Киноваканция" за трета поредна година в Бургас.
Най-новите български игрални, документални и анимационни филми ще могат да видят любителите на киното до 16 юни в зала "Тончо Русев" на Дома на Нефтохимика – Бургас.
Обединяващата тема в тазгодишната селекция е "Силата на волята".
Организаторът на събитието Кремена Димитрова сподели в ефира на "Домът на музите", че само в три дни публиката ще види различни жанрове българско кино. Подбраните филми са носители на надежда. Фестивалът е насочен изцяло към младежка публика и няма конкурсен характер. Гледането дори на драматичен филм, може да даде надежда на зрителя да стане по-силен.
Старото българско кино не бива да бъде сравнявано със съвременното.
Заглавията на филмите, които са включени в тазгодишната фестивална програма са:
• "Защото обичам лошото време" – реж. Яна Лекарска
• "Чума" – реж. Иван Владимиров
• "Киноекстремисти" – реж. Боя Харизанова
• "Да летиш с плавници" – реж. Маша Аверина
• "Следеният човек" – реж. Димитър Коцев - Шошо"Балканска черна кутия" – реж. Цветан Драгнев
Анимационен блок:
"Следа" – Аспарух Петров, "Обезличаване" – реж. Спартак Йорданов, поредицата анимационни филми, вдъхновени от литературни произведения "Щрих и стих" – прод. Компот Колектив
Късометражен блок:
"13 август" – Венцислав Сариев, "Мама умря днес" – реж. Филип Андреев, "Любима" – реж. Майя Виткова – Косев
Специални гости на събитието ще бъдат Яна Лекарска – режисьор на "Защото обичам лошото време", Калин Калинов – продуцент на филма, Филип Андреев – от БЪРЪ филм, продуцент на "Мама умря днес", Маша Аверина – режисьор на "Да летиш с плавници" и други.
Публиката ще има възможност да се срещне с екипите работили по продукциите, както да им зададе и своите въпроси.
Организатор на "Киноваканция" е Националният филмов център в партньорство с Община Бургас.
Входът за всички прожекции е свободен.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg