Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четвъртък, 20 юни

Избрано от програмата

от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
Стихове от Пенчо Славейков – 4 част

от 0.30 до 2.00 часа
Среднощен радиоекспрес
водещ: Кирил Чобанов

от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам
водещ: Людмил Фотев
Представяме две любими дами - в началото мини-албума на Мелъди Гардо "Сайонара, моя любов", а след нея Юн Сун На на живо от Пантеона в Париж, където с калимба и музикална кутийка си акомпанира на песни на Нина Симоун.

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Фолклор от Колумбия и Перу.

от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на ОНМ на БНР, Мартин Владимиров, Петя Панева, Христо Косашки, Стоименка Недялкова и други.

от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт

от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Морето – моят приятел", детско творчество

от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
"Мили мой Мио" от Астрид Линдгрен – 1 част

от 8.06 до 11.00 часа
Нашият ден
водещ: Светлозар Желев
• Епизоди от живота
• Темата на деня: Какво вълнува младите и как те гледат на света. Разговор в студиото с Анастасия Стоева, поет, критик, дизайнер, илюстратор и аниматор.
• Темите на деня: на Линда Грегърсън и Надежда Радулова. Разговор с Линда Грегърсън, поет и критик, една от най-изтъкнатите фигури в съвременната англоезична поезия, и нейната преводачка на български, поетесата и писателка Надя Радулова.
• Разговорът: в студиото с Милена Делева, президент на Борда на фондация "Елизабет Костова", и Виолета Радкова, изпълнителен директор на фондацията, за току-що приключилите Международна поетична конференция в Копривщица и фестивала Столица/Литература.
• Минути на редактора

от 10.05 до11.00 часа
Часът на Радио България по програма "Христо Ботев"
водещ: Красимир Мартинов
Български медии зад граница (в контекста на ХIX световна среща на българските медии в Украйна):
• Двуезичното списание "Родна реч" – Загреб – прозорец към България за българи и хървати – интервю с главния му редактор Диана Гласнова;
• Списание "Сънародник" в Братислава и ролята му за съхраняването на българската идентичност – интервю с гл. редактор Деница Секуличка.
В контекста на Евро 2024 – за футбола в културата и за културата във футбола – интервю с журналиста Румен Пайташев, автор на допълненото шесто издание на "Световна футболна енциклопедия".
• Александра Торлакова от Лас Вегас и музите за творческата ѝ душа – интервю с 23-годишната майсторка на татуировки и графити.

от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Музикална мрежа
водещ: Маргарита Заберска
Избрани песни от репертоара на канадско-колумбийската певица и актриса Флора Мартинес, както и на неаполитанските музиканти Джи Джи Далесио и Сал да Винчи.

от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
водещ: Димитрина  Кюркчиева
• Съюзът на българските писатели и редколегията на списание "Пламък”, създадено от Гео Милев, честват вековния юбилей на списанието на 20 юни в Американския център на Столичната библиотека.
• Софийската филхармония със солисти Теодосий Спасов и Светлин Русев (цигулка) с концерт на 20 юни в зала "България".
• "Пред иконостаса на Щастливеца" – нов исторически роман на Бойко Беленски.
• Проф. Златимир Коларов отбелязва 70-годишнината си с премиера на три свои книги в Дома на киното.
• Весела Апостолова-Лети за изложбата си "Близо и далеч" в галерия "София прес".
• Сашо Стоицов с изложба "Портретни картини" в галерия "Аросита". Репортаж.
• "Кралско лято в Балчик" – 100 години от построяването на Двореца. Покана за румънски спектакъл с движение и танц – дело на Националния театрален университет в Букурещ.

от 14.00 до 15.00 часа
Класично и романтично – Кантате юбилате
водещ: Даниела Найденова
Италианска музика от различни епохи в изпълнение на литовския хор Jauna muzika с диригент Вацлав Аугустинас.

от 15.10 до 16.30 часа
"1001 защо – Ефир знание": Следобед за любопитните
водещ: Ани Костова
• Българите в световната наука: Неудобната истина за Чернобил 38 години по-късно – във филм с предупреждение за бъдещето, специален наръчник за оцеляване при подобни аварии – в студиото гостува Атанас Кръстанов.
• За трудния път и подготовка на националния отбор по математика - гостува доц. д-р Ивайло Кортезов от Институт по математика и информатика на БАН и член на Националната комисия към МОН, за олимпиадата и националните състезания по математика за IX-XII клас.
• Учим чрез забавление: За "Педагогическите размисли и прозрения" и "38 забързани разкази в 38 страници"– разговор с проф. Йордан Калайков от Националната спортна академия.

от 16.30 до 17.00 часа
"1001 защо – Ефир знание": Звукови хроники
водещ: Даниела Найденова
Цикъл "Музика за деца": "Детски ъгъл" на Клод Дебюси.

В 17.00 часа – програма "Христо Ботев" – Новини

от 17.08 до 18.00 часа
Какво се случва
водеща: Милена Лекова
120 години от рождението на Атанас Далчев – тема на новия брой на сп. "Култура" – разговор с Тони Николов.

от 18.30 до 19.00 часа
Жива вода
водещ: Лина Мачева
Срещи със солисти от финалния концерт на ОНМ на БНР за сезон 2023/2024.

от 19.00 до 21.30 часа
Музикалните вечери
водещ: Лина Мачева
Директно от Първо студио на БНР - концерт на Оркестъра за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов. "Закриване на сезон 23/24" с участието на солистите Соня Ковачка, Галя Гильова, Лора Асенова, Роман Романов, Пламен Димитров, Дамян Димов и Румен Монев.

от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
водещ: Милена Воденичарова
• В навечерието на Световния ден на йога 21юни, разговаряме с Вера Захариева и Тодор Захариев от Българската йога федерация за принципите и ползите от практикуването на йога.
• А сега внимавайте: "Файв Фингър Дет Пънч" се завръщат да ударят хедлайн в "Арена София" - колодрум на 2 юли. Какво да очакваме от шоуто и всичко за актуалния им албум Afterlife.

от 23.00 до 24.00 часа
Музика преди полунощ – Джаз клуб
водещ: Цвети Бахариева
Изпълнения на Кай Екард, Фарийд Хак, Ерик Леви, "Вайтъл Тектонс", "Уедър Рипорт", Дейвид Гарфийлд, Азиза Зааде, Брандфорд Марсалис.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сряда, 24 юли

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Под игото" от Иван Вазов – 13 част Премиера от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес водещ: Зоя Димитрова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам водещ: Людмил Фотев Средите (17, 24 и 31) са с трите предавания, условно наречени "Плейлистът", донесъл слава на Мишел Льогран). След..

публикувано на 23.07.24 в 15:25

Вторник, 23 юли

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Под игото" от Иван Вазов – 12 част Премиера от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам водещ: Людмил Фотев Финални три епизода, посветени на един от първите ни "кръстници" - Мишел Петручани с негови концерти във Франция..

публикувано на 22.07.24 в 08:35

Понеделник, 22 юли

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Под игото" от Иван Вазов – 11 част Премиера 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека водещ: Цветан Цветанов Японският авангарден джаз от края на ХХ и началото на ХХI век – втора част. Панайотис Дамианидис – един грък на белгийската джаз сцена: интервю и записи от първите концерти концерти на..

публикувано на 21.07.24 в 08:30

Неделя, 21 юли

Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Д-р" от Бранислав Нушич от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика водещ: Весел Цанков Избрано от "Д-р Спас и неговите пациенти" и от "Голямата къща на смешните хора". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа..

публикувано на 20.07.24 в 08:05

Събота, 20 юли

Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • Новини от българската и световната музикални сцени. • Нови сингли. • На този ден през годините. • Рожденици. • Рок опера: Ayreon – Into the Electric Castle – A Space Opera. от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от..

публикувано на 19.07.24 в 18:51