Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трансчовекът в България – документален поглед

Антоний Христов и водещата на предаването "Нашият ден" Люба Константинова.
Снимка: БНР

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" бяха обсъдени част от проблемите, пред които са изправени ЛГБТИ хората в България в седмицата на Прайд-2024. Гост в предаването е режисьорът Антоний Христов, един от малкото открити транс хора в България, който разказа за своя бъдещ проект за документален филм.

Антоний Христов сподели своите мисли в "Нашият ден": "Обичам да казвам и да напомням на хората, че това да си транс не би следвало да бъде доминантата на самоличността на някой човек и не позволявам да бъде доминантата на моята самоличност. Реално съм тук, за да говорим на тези теми, защото има защо да се говори на тези теми специално в България, но не е нещо, което е най-важно за мен." Христов акцентира върху важността на темата, но също така подчерта, че тя не трябва да определя изцяло самоличността на човек.

В своя бъдещ документален филм Христов проследява живота на трима представители на трансобщността в България, включвайки и историите на техните родители. Той разказва за трудностите, през които преминават тези семейства и как това му помага да разбере повече за собственото си семейство: "Филмът обхваща животите на трима транс хора в България. Следвам техния живот и начина, по който се справят с живота си без да сменят своите документи. Виждайки от гледна точка на наблюдател трудностите, през които минават родителите, разбирам все повече през какви трудности са минали моите родители", казва той.

Той успява да смени документите си преди решението от миналата година ВКС, което постанови, че „българската конституция е базирана върху разбиранията за бинарността на пола и твърди, че би било против обществения интерес да позволи на транс хората да сменят своите документи.“ Това решение е тълкувателно и окончателно, което създава значителни затруднения за транс хората в България. Антоний Христов сподели своето мнение относно решението: "Щастливец съм, че започнах транзицията си достатъчно отдавна, за да мога да си сменя документите преди решението на Висшия касационен съд от миналата година."

Христов подчерта, че невъзможността на един транс човек да има документи, които отговарят на неговата самоличност, създава много неудобни ситуации и проблеми: "Когато излезе филмът, зрителите ще могат да видят от първо лице, че всъщност не е против обществения интерес, защото невъзможността на един транс човек да представи лична карта, която отговаря на самоличността на този човек, създава много неудобни ситуации, проблеми и незнание на служители на различни държавни позиции как да оперират, дори в банки." Той разказа за един от персонажите в своя филм, който посещава само един и същи клон на банка, защото служителите там вече го познават и това му спестява неудобства.

Разговорът с Антоний Христов в предаването "Нашият ден" показа колко важни са темите, свързани с ЛГБТИ правата в България, особено в контекста на Прайд 2024. Документалният филм на Христов ще предложи дълбок поглед върху предизвикателствата и борбата на транс хората в България, разкривайки реалните истории зад статистиките и правните решения.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20