Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След унищожителната градушка: как се справят жителите на Шипка?

| обновено на 21.06.24 в 13:05
Снимка: БТА

В рубриката "Темите на деня" ще представим живота на жителите на град Шипка след разрушителната градушка и поройния дъжд. Ще разгледаме нанесените щети и как ще бъде възстановена "Чирпанлиевата къща" - паметник на културата от местно значение и една от малкото запазени възрожденски къщи в Шипка. Разговаряхме с Татяна Косекова, председател на читалище "Светлина – 1861" и Деница Стефанова, уредник в Етнографския комплекс "Чирпанлиевата къща".

"Всяко следващо утро носи повече осъзнаване, че Шипка не е същата. Няма листа по дърветата, което прави всичко около нас много сюреалистично. В момента съм в залата на галерията, където сме евакуирали картините. Наблюдавам наводнените стени“, разказва Татяна Косекова. "Човешкият фактор ни помага да намерим сили и да възстановим щетите. Приятели се включиха с всички сили, за да върнат надеждата на хората."

"Събираме парченцата от пъзела след бедствието и предстои ни да внесем пълно описание на щетите в институциите. Започнали сме ДМС кампания, за да могат хората в страната да ни подкрепят. Даренията трябва да стигат до тези, които имат нужда – керемиди, разсади или каквото друго искат да дарят. Най-важното за нас е да отсеем съществените парчета, за да успеем. Нашите собствени къщи и градини също са пострадали. Навсякъде, където отида, срещам нещо, което изисква незабавни действия", продължава Косекова.

"Направили сме предварителна оценка на щетите, която ще бъде прецизирана. Оценката се базира на размера на покрива в читалището. Още преди бурята стана ясно, че трябва да се съгради отново. Инвестициите в частични ремонти са безсмислени, защото ще трябва да започнем отначало веднага след тях. Оценката е около 200 000 лева. Надяваме се да получим съдействие от община Казанлък", заключава тя.

"“Чирпанлиевата къща" за наша радост устоя, но не точно", споделя Деница Стефанова. "От покрива и северната стена прониква влага. Няма нарушения по фасадата, но има течове от боята на прозорците. Къщата пази много от историята на Шипка – музейни експонати и архивни единици. Влагата, която не можем да спрем в момента, е безпощадна."

"Много сме благодарни на всички доброволци. Най-голямата подкрепа е моралната – да знаем, че не сме сами в този труден момент," добавя тя.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31