Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Джон Брок: Хората и Земята имат общо бъдеще

| обновено на 25.06.24 в 10:55
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" представяме репортаж от лекцията на проф. Джон Брок, озаглавена "Ритъмът на Земята". Тази лекция е част от фестивала "Столица/Литература", организиран от Фондация "Елизабет Костова". Темата на лекцията се фокусира върху промените в химическия състав на атмосферата през последните десетилетия и техните последици върху климата.

Проф. Джон Брок акцентира върху значителните изменения в климата, включително повишаването на средната годишна температура с около 1 градус за последните 50 години, което се дължи на увеличеното само с 0,1% съдържание на въглероден двуокис в атмосферата.

Милена Делева, председател на Фондация “Елизабет Костова“, откри 16-ото издание на програмата “Столица/Литература“ с тема "Поезия – природа". Тя обясни, че провокацията зад това заглавие цели да разгледа връзката между поезията и природата в свят, където природата не е просто романтично убежище, а застрашена среда и въпрос на оцеляване. Делева подчерта, че климатичната криза се задълбочава от експлоатацията на природните ресурси, войните и технологичния напредък.

По време на събитието Елизабет Костова представи проф. Джон Брок, преди неговата лекция, като отбеляза, че той е награден учител и изследовател с магистратура по химия и докторска степен по аналитична химия. Понастоящем той е професор по химия и околна среда в университета в Северна Каролина, САЩ. Неговите изследвания се фокусират върху пресичането между човешкото здраве и промените в климата, като той е направил значими исторически открития относно токсините в заобикалящата ни среда.

В своята лекция, проф. Джон Брок сподели:

"Опитвам се да избягам от идеята, че Земята е безкраен ресурс, който служи на хората, и се опитвам да си я представя повече като система със свой собствен ритъм, който се променя с времето - понякога като реакция на житейските активности, друг път - не. Хората и Земята имат общо бъдеще."

Лекцията на проф. Джон Брок е едно вдъхновяващо и поучително събитие, което подчертава значението на опазването на природата и нашата отговорност към планетата.

Чуйте репортажа в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Новогодишни обещания

Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..

публикувано на 06.01.25 в 14:51
Максим Делчев, Ана-Мария Кръстева и Вартануш Топакбашян

Светлината от празниците Ханука за евреите и Рождество за арменците

На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..

публикувано на 06.01.25 в 13:15

Богоявление и Ботев – празник и памет в Калофер

На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът"  в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..

обновено на 06.01.25 в 12:51
Булка от село Рибново

Достъпът до култура в българската действителност

Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..

публикувано на 06.01.25 в 11:42

Голямата тема за новите храни

Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..

публикувано на 06.01.25 в 09:43