Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост.
На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и тежко преодолими. Въпреки това, той отбеляза и много случаи на хора, които успешно са тръгнали по пътя на възстановяването. "Да видиш промяната е нещо страхотно", сподели той, акцентирайки върху положителната трансформация на хората, които успяват да се върнат към нормалния живот, чувства и емоции.
Ивайло също така подчерта, че в България хазартната зависимост се приема за все по-нормално явление, което затруднява много хора да осъзнаят, че има и друг живот.
Той посочи, че за над година са се свързали с него повече от 450 души, като над 60% от тях продължават да залагат, въпреки усилията за промяна. Това води до сериозни последствия, включително влизане в "много тъмен живот, съпътстван от проблеми, болка и разочарования". Той също така спомена, че 17% от хазартно зависимите са правили опити за самоубийство – процент, който е най-високият сред зависимостите.
Ивайло обясни, че хазартната зависимост се развива постепенно. Тя започва като игра и забавление, но с времето залозите и времето, прекарано в игра, се увеличават, което рефлектира негативно върху всички аспекти на живота на зависимия, включително отношенията с другите хора и работата.
Ивайло Иванов подчертава сериозността на хазартната зависимост и необходимостта от повишена обществена осведоменост и подкрепа за хората, страдащи от този проблем.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Три организации на професионалистите по здравни грижи подписаха споразумение за общи действия за защита на професионалните им интереси. Организациите изпратиха писмо до медиите, адресирано до председателя на 51-вото НС Наталия Киселова, до президента Румен Радев и до министър-председателя Димитър Главчев. Писмото е подписано от..
Заместващата грижа е част от социалните услуги, които по закон би следвало да се предоставят у нас – нещо, което засега не се случва. Във Варна престои да бъде открит първият в България център за заместваща грижа . Повече по темата разказва Евелина Геловска от сдружение "Семеен център Мария" , което е пряко ангажирано с разкриването на..
Как историята на българските мотоциклетисти илюстрира последните сто години на страната ни разказва Албена Трифонова , съставител на сборника "100 години български мотоциклетен спорт и Българска федерация по мотоциклетизъм 1924-2024" . През декември на 1924 година е създаден първият български мотоциклетен клуб. През 1925 година е организирано и..
В редакция "Хумор и сатира" знаем най-различни тайни и с удоволствие ги издаваме. Миналата седмица например бе първото заседание на парламента за тази година. Според официалните новини, на него са били обсъдени три точки – удължителният Закон за бюджета, промени в някои ставки на ДДС и изслушване на финансовия министър. Истината обаче е, че е имало..
От какво се нуждаят родителите на хоспитализирани деца у нас прави опит да разбере фондация "Даная" с проекта "Сила и Подкрепа за Майките" . За процеса на събиране на данни в помощ на проекта в "Нашият ден" разказва социологът Милена Статева . По думите на Статева никой не знае какви точно са потребностите на родителите, изправени..
Вторият концерт с български творби на Симфоничния оркестър на БНР ще отбележи 60-годишнината на композиторката Албена Врачанска. Премиерното изпълнение..
На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg