Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

| обновено на 26.06.24 в 10:18
Снимка: БГНЕС

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост.

На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и тежко преодолими. Въпреки това, той отбеляза и много случаи на хора, които успешно са тръгнали по пътя на възстановяването. "Да видиш промяната е нещо страхотно", сподели той, акцентирайки върху положителната трансформация на хората, които успяват да се върнат към нормалния живот, чувства и емоции.

Ивайло също така подчерта, че в България хазартната зависимост се приема за все по-нормално явление, което затруднява много хора да осъзнаят, че има и друг живот.

Той посочи, че за над година са се свързали с него повече от 450 души, като над 60% от тях продължават да залагат, въпреки усилията за промяна. Това води до сериозни последствия, включително влизане в "много тъмен живот, съпътстван от проблеми, болка и разочарования".  Той също така спомена, че 17% от хазартно зависимите са правили опити за самоубийство – процент, който е най-високият сред зависимостите.

Ивайло обясни, че хазартната зависимост се развива постепенно. Тя започва като игра и забавление, но с времето залозите и времето, прекарано в игра, се увеличават, което рефлектира негативно върху всички аспекти на живота на зависимия, включително отношенията с другите хора и работата.

Ивайло Иванов подчертава сериозността на хазартната зависимост и необходимостта от повишена обществена осведоменост и подкрепа за хората, страдащи от този проблем.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15