Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За какво най-често се обаждат хората на "Линията за алкохол и други зависимости"?

| обновено на 14.05.24 в 10:23
Снимка: Pixabay

Вече петнайсет години у нас функционира уникалната по рода си телефонна линия за наркотици, алкохол и хазарт, която предлага безплатни консултацииТази инициатива е под егидата на Асоциацията за рехабилитация на зависими (АРЗ) "Солидарност", която е единствената в България, предлагаща подобен вид помощ.

В интервю по темата за националното предаване "Нашият ден" Светлана Николова, експерт в Асоциация "Солидарност", разказва за началото и развитието на линията. През 2008 г. екипът кандидатства по проект с идеята за създаване на национална телефонна линия, достъпна чрез телефон, чат и имейл. Още от първия ден, когато линията заработи през 2009 г., повечето обаждания били свързани с проблеми с алкохола, което наложило промяна на името и фокуса на линията. През 2016 г. хазартът също бе добавен към спектъра на услугите.

С времето тенденциите в употребите се променили. Първоначално проблемите били предимно с хероин, след което употребата на стимуланти като амфетамини и метамфетамини станала по-честа. От 2019 г. насам се наблюдава нарастване на употребата на нови психоактивни вещества, особено синтетични канабиноиди, които в България са най-често залавяни.

Светлана Николова подчертава, че въпреки широкия достъп до информация, общественото разбиране за опасностите от алкохола и отговорната консумация е недостатъчно. Тя акцентира на необходимостта от национални превенционни програми, насочени към децата, тъй като те са тези, които най-често започват да експериментират с алкохола.

Линията за алкохол и други зависимости предлага анонимни и безплатни консултации. Хората могат да се свържат с АРЗ "Солидарност" по телефон, чат или имейл, за да получат информация и емоционална подкрепа за различни видове наркотици и зависимости. Телефонът на линията е 0888991866, като тя е на разположение всеки работен ден от 10:00 до 17:00 часа. АРЗ "Солидарност" също има и уебсайт, където интересуващите се могат да намерят допълнителна информация и ресурси.

Всеки ден, благодарение на работата на линията, множество хора получават жизненоважна информация и подкрепа за своите проблеми с зависимостите. Въпреки че зависимостта от хазарта продължава да нараства и представлява значителен процент от обажданията, алкохолът също остава сред водещите причини за търсене на помощ. Подобни услуги са жизненоважни за много хора, които често нямат с кого друг да споделят своите проблеми или къде другаде да търсят помощ.

Линията за помощ и експертите от АРЗ "Солидарност" призовава обществеността и институциите да увеличат своите усилия за образование и превенция, особено сред младите хора. Осведомеността за рисковете и последствията от зависимостите може значително да намали броя на засегнатите лица и да подобри общественото здраве и благополучие.

Така "Епизоди от живота" подчертава не само важността на съществуващите ресурси за борба със зависимостите, но и неотложната нужда от разширяване на тези ресурси и увеличаване на обществената ангажираност, за да се създаде по-здраво и по-информирано общество.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26