Вече петнайсет години у нас функционира уникалната по рода си телефонна линия за наркотици, алкохол и хазарт, която предлага безплатни консултации. Тази инициатива е под егидата на Асоциацията за рехабилитация на зависими (АРЗ) "Солидарност", която е единствената в България, предлагаща подобен вид помощ.
В интервю по темата за националното предаване "Нашият ден" Светлана Николова, експерт в Асоциация "Солидарност", разказва за началото и развитието на линията. През 2008 г. екипът кандидатства по проект с идеята за създаване на национална телефонна линия, достъпна чрез телефон, чат и имейл. Още от първия ден, когато линията заработи през 2009 г., повечето обаждания били свързани с проблеми с алкохола, което наложило промяна на името и фокуса на линията. През 2016 г. хазартът също бе добавен към спектъра на услугите.
С времето тенденциите в употребите се променили. Първоначално проблемите били предимно с хероин, след което употребата на стимуланти като амфетамини и метамфетамини станала по-честа. От 2019 г. насам се наблюдава нарастване на употребата на нови психоактивни вещества, особено синтетични канабиноиди, които в България са най-често залавяни.
Светлана Николова подчертава, че въпреки широкия достъп до информация, общественото разбиране за опасностите от алкохола и отговорната консумация е недостатъчно. Тя акцентира на необходимостта от национални превенционни програми, насочени към децата, тъй като те са тези, които най-често започват да експериментират с алкохола.
Линията за алкохол и други зависимости предлага анонимни и безплатни консултации. Хората могат да се свържат с АРЗ "Солидарност" по телефон, чат или имейл, за да получат информация и емоционална подкрепа за различни видове наркотици и зависимости. Телефонът на линията е 0888991866, като тя е на разположение всеки работен ден от 10:00 до 17:00 часа. АРЗ "Солидарност" също има и уебсайт, където интересуващите се могат да намерят допълнителна информация и ресурси.
Всеки ден, благодарение на работата на линията, множество хора получават жизненоважна информация и подкрепа за своите проблеми с зависимостите. Въпреки че зависимостта от хазарта продължава да нараства и представлява значителен процент от обажданията, алкохолът също остава сред водещите причини за търсене на помощ. Подобни услуги са жизненоважни за много хора, които често нямат с кого друг да споделят своите проблеми или къде другаде да търсят помощ.
Линията за помощ и експертите от АРЗ "Солидарност" призовава обществеността и институциите да увеличат своите усилия за образование и превенция, особено сред младите хора. Осведомеността за рисковете и последствията от зависимостите може значително да намали броя на засегнатите лица и да подобри общественото здраве и благополучие.
Така "Епизоди от живота" подчертава не само важността на съществуващите ресурси за борба със зависимостите, но и неотложната нужда от разширяване на тези ресурси и увеличаване на обществената ангажираност, за да се създаде по-здраво и по-информирано общество.
Чуйте разговора в звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg