Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров, и описа всички онези фактори, които създават съдови проблеми. Между най-значимите от тях бяха посочени наследствеността, наднорменото тегло, обездвижването, професионалните натоварености. И специалистът даде различни съвети за решаване на съдовите рецидиви: повишено внимание към състоянието на съдовете и бърза реакция при възникването на проблеми, добър двигателен режим, редуване на стоене и седене при някои професии, особено внимание към режима на хранене и прием на течности, особено при летните жеги.
В своеобразната втора част от своето участие, проф. Кузман Гиров наблегна на терапевтичните и хирургични методи за лечение на съдови болести и на най-разпространената от тях – разширените вени. Разбира се, голямата тежест се пада на превенцията и навременното търсене на лекарска помощ.
За по-широката публика и всички, за които лятото вече е тук, доц. Гаврилова развенча някои от митовете, които се ширят сред летовниците. Например: ходенето с дрехи или излежаването под чадър ни пази от вредните лъчи, използването на слънцезащитни кремове са панацея срещу изгарянията…"Нищо от тези теории не е вярно" – подчерта тя.
Опитният ревматолог подчерта, че няма характерни "летни" диагнози в неговата област и че лятото благоприятства организма с възможностите да се движим, да плуваме, да сменим житейския ритъм. Проф. Коларов се похвали и с многобройните награди, които е получил като пишещ човек и че се надява на още свои добри дела в медицината и в литературата.
Екипът ни Ви желае хубаво и смислено лято, независимо къде сте – на море или планина, у нас или в чужбина, в комбайна или на полето…
"Нека да е лято!" и дочуване в златната септемврийска есен на 2024 година.
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..
Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..
Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..
Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...
Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото..
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg