Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отвореното поле за културен обмен между Централна и Източна Европа и Китай

Юлия Томова: Културата е първото нещо, което отваря врати между народите и цивилизациите

Снимка: Фестивал на Драконовите лодки

Юлия Томова, Нина Цанева и Влад ГицоайкаЗа пътя към сътрудничеството в областта на креативните и творчески индустрии между Източна и Централна Европа и Китайската народна република – разговор с Юлия Томова и Влад Гицоайка. Повод за срещата в студиото на "Нашият ден" е проведеният Пети форум на културните и творчески индустрии между Китай и Централна и Източна Европа.

Юлия Томова е организатор на форума, преподавател в Катедрата по интелектуална собственост и технологичен трансфер в УНСС и експерт Научни изследвания в Института по интелектуална собственост.

По думите на Томова предишните издания на форума, посветен на културния, творчески и бизнес обмен между Европа и Китай, са се състояли в Сърбия, Пекин, Полша и Унгария. Институтът по интелектуална собственост и технологичен трансфер към УНСС се съгласява да бъде домакин на петия международен форум, организиран съвместно с Пекинския университет за международен изследвания и Посолството на Китайската Народна Република.

"Културата е първото нещо, което отваря врати между народите и цивилизациите. За изкуството няма прегради – то говори само по себе си и не е необходим дори превод. Аз, като издател, съм издала няколко китайски книги и един от преводачите, който знае старобългарски, старокитайски, староанглийски и няколко други езика, каза, че между България и Китай богатството на езика е много близо.", заявява Томова.  

Форумът е посрещнал десетки международни гости, които са имали възможността да създадат контакти и да дискутират проблеми от световен мащаб, разказва организаторът. Сред официалните гости бе и директорът на Българското национално радио Милен Митев. 

Томова изброява някои от актуалните тематични акценти в събитието – защитата на интелектуалната собственост, дигитализацията в творческите индустрии, прилагането на иновации, цифровия дизайн, равнопоставеното развитие на креативните сектори в Централна и Източна Европа и сътрудничеството с Китай.  

Председателят на УС на Сдружение "Фестивал Драконови лодки" Влад Гицоайка се включва в разговора, за да изтъкне значението на търговията в културния обмен. Бизнесът, спортът, храната, напитките – всичко това, по думите на Гицоайка, е основата на добрите взаимодействия.

Фестивалът "Драконови лодки" е пъстро културно явление, което тази година се проведе в два града – Русе и София. Гицоайка споделя, че много други български градове са изявили желание да пренесат богатата спортна и културна програма и на своя територия, затова фестивалът ще се разраства.

Полето за нови сътрудничества е необятно и отворено – това доказа Петият форум на културните и творчески индустрии между Китай и Централна и Източна Европа.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
От спектакъла

Независимият театър с Василена Винченцо - Коломоец

Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Ерих Кетснер

Изкуството в мен: 126 години от рождението на Ерих Кестнер

Отбелязваме 126 години от рождението на германския поет, белетрист, журналист, а също така пацифист и непримирим демократ Ерих Кестнер. През 1933 година на площада пред Операта в Берлин нацистите изгарят "нездравите" творби на д-р Кестнер. Сред тълпата, която мълчаливо наблюдава пламъците, е и самият писател. Обявен за "политически..

публикувано на 24.02.25 в 11:21

Жената след 40!

Жената след 40! Има ли такова нещо, като остаряване с достойнство?  Дали можем да вярваме, че ще продължат да ни харесват, ако не приемаме общоприетите рамки и роли, които отговарят на етикета "жената след 40".  Веселина Николаева и Еми Барух – две жени след 40 – в откровен разговор за "Голямото сбогуване Голямото посрещане" – най-новата фотографска..

публикувано на 24.02.25 в 11:00
Надин, Филип, Лили Гелева, София и Янислав

Тийнейджърът в мен: Лили Гелева

Нейните таланти са безбройни – учила е живопис, после актьорско майсторство в НАТФИЗ, после кино и визуална култура в Софийския университет, актриса и певица, която композира песните си. Работила е с Теди Москов, Мариус Куркински, Явор Гърдев. Тя е автор на подкаста "Свободно падане", природозащитник, майка на 2-годишен син и притежава страхотно..

обновено на 24.02.25 в 10:11
Яница Радева

Писателката Яница Радева гостува на поредицата "Разказвач на месеца" в Столична библиотека

Писателката Яница Радева гостува на поредицата "Разказвач на месеца" в Столична библиотека. Събитието е днес (24 февруари).  За творчеството на авторката като романист ще говори д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Яница Радева пише поезия, проза, литературоведски и книговедски текстове. Автор е на две стихосбирки и..

публикувано на 24.02.25 в 10:07