Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

Репортаж от откриването на изложбата фотографии на Джесика Ланг в НХГ

| обновено на 04.07.24 в 16:25
Мемориалът в планината Ръшмор
Снимка: Уикипедия

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта. През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на неограничените възможности и човешки права".

За свободния, предприемачески и демократичен дух на САЩ, изправен пред предизвикателството на едно сложно време, както и за българо-американското приятелство, в "Нашият ден" е разговорът с Даниел Киряков – мениджър комуникации на Американската търговска камара в България.

Седмицата протича под знака на приятелството на страната ни със САЩ – в политически, икономически и културен план. Американската актриса Джесика Ланг е в България, за да представи своята мащабна фотографска изложба в Националната художествена галерия. Това е един от ярките примери на културната дипломация, която е сред най-ценните инструменти за  показване на приятелство и споделяне на духовни постижения. Киряков призовава слушателите да се запознаят лично с фотографското творчество на Ланг.

Репортаж на Яна Пункина от откриването на изложбата фотографии на Джесика Ланг в Националната художествена галерия, чуйте от звуковия файл.

сн. Ани Петрова

По случай Деня на независимостта Американското посолство организира прием, който събра на едно място най-видни представители на политическия, духовен, обществен и икономически живот в България. Киряков споделя, че една от най-обсъжданите теми по време на събитието е била политическата съдба на страната ни и това дали ще бъде съставено правителство. Сред акцентите е била и инициативата на осем двустранни търговски камари, призоваващи политическите представители към стабилно управление.

По думите на Киряков, ако желаем България, като член на НАТО и ЕС, да бележи възходяща траектория на развитие, механизмите на бизнеса трябва да бъдат законни и прозрачни. Обменът на стоки и на услуги между България и САЩ са във възход. Български компании намират място на американския пазар и стават част от трансатлантическата икономика, а добавената стойност остава в България, подчертава Киряков.

Идеите, заложени в Декларацията за независимостта, стават част от динамични процеси и търпят изменения, разказва Киряков. Доказателство за това е, че само 60 години след подписването избухва Гражданската война в Америка, тъй като Северът и Югът изпадат в дълбоко разделение на тема свобода, робство, търговски интереси.

Към днешна дата американското общество е крайно разделено и бъдещите президентски избори в САЩ ще окажат влияние на световната политическа обстановка. По думите на Киряков е важно след изборите на 5 ноември да се вземат решения, които да изграждат и надграждат международните взаимоотношения.

А как празнува американското семейство днес? Денят на независимостта е почивен ден, в който американците отдават почит към националния флаг и държавата. Организират се ученически пътувания до планината Ръшмор или до имението на бащата на нацията Джордж Вашингтон. Киряков разказва, че освен политик Джордж Вашингтон е бил геолог, изследовател, учен, общественик и чудесен домакин. Имението му, което е тънело в разруха, е реновирано по благотворителна инициатива на местното женско дружество.  

Целия разговор чуйте в звуковия файл:

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещата ни с Христос

На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..

публикувано на 02.02.25 в 09:45

Емилия Милчева: Не беше позволено преходът да бъде осмислен

Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..

публикувано на 02.02.25 в 09:45
Мелания Тръмп на инаугурацията на президента Доналд Тръмп

Изкуството да си първа дама: символи и послания

Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..

публикувано на 02.02.25 в 09:05
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00