Как могат да бъдат подкрепени младите хора, които имат интерес към технологичното предприемачество в България, и защо това е важно? Доц. д-р Петко Русков, преподавател по технологично предприемачество във Факултета по математика и информатика на Софийския университет, консултатнт и ментор, разказва в "Нашият ден" за класа по технологично предприемачество, организиран от компанията The Edge– 17 юли от 9 ч. до 14 ч.
"Технологичното предприемачество основно разчита на технологиите които дават възможност много по-бързо да се създават нови продукти и услуги", пояснява доц. Русков и допълва, че в това отношение за съжаление България е на едно от последните места в ЕС.
САЩ е сред световните лидери в развитието на технологичното предприемачество и подкрепата на стартъпи в областта. По думите на доц. Русков това е така, защото американската икономика е икономика на добавената стойност и познанието – инвестира се в креативния процес, образованието и науката.
През 2008 година е създадена магистърската програма по технологично предприемачество в Софийския университет, която дава начален тласък на редица успешни български стартъпи, закупени в последствие за милиони, разказва доц. Русков. Това означава, че имаме способността да произвеждаме високи технологии в областта на роботиката, селското стопанство, космическите технологии, биотехнологията, медицината, но е необходимо да се инвестира ресурс в това направление.
България трябва да инвестира повече в науката и образованието, които дават възможност за разработване и комерсиализация на концепции, изтъква доц. Русков. За целта е необходима правна рамка, благоприятна бизнес среда и държавна подкрепа, подчертава гостът.
Обучението по технологично предприемачество, което ще се състои на 17 юли, е насочено към всички хора с интерес към разработката на стартъпи и възможността да станат част от мрежата на технологичните предприемачи, за да споделят идеи и опит.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...
За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..
Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..
Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..
На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg