Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предопределено ли е кой ще се огледа в "Огледалото на вярата"?

В 2004 г. генетикът Дийн Хеймер публикува книгата си "Генът на Бога", в която твърди, че съществува ген, който предопределя доколко човек ще е склонен да търси духовното, трансцедентното и вярата. Според него, при някои хора влечението към религията е вродено. 


В "Огледалото на вярата" артистичното обединение УЛТРАФУТУРО (Боряна Росса и Олег Мавроматти) се заиграва идеята на Хеймър. С помощта на двама съвременни биолози – д-р Майкъл Едел от Лабораторията по контрол на плурипотенцията на стволовите клетки в Университета на Барселона и д-р Хайди Хенли, от Факултета по биология на Сиракузкия университет, Ню Йорк, Ултрафутуро заразяват бактерии и дрожди с т.нар. "ген на бога". Множащите се микроорганизми стават център на инсталация, в която хуморът и религиозното благоговение се преплитат, а отговорът на въпроса "може ли вярата ни да е вродена" може да бъде наблюдаван, но не и докоснат.

Боряна Росса
Инсталацията "Огледалото на вярата" с куратор Весела Ножарова беше официално открита на 10 юли в галерия "Credo Bonum". На 11 юли на място ще се проведе дискусия по темата, в която ще участват Боряна Росса и молекулярният биолог д-р Петър Евтимов. Инсталацията може да бъде разгледана до 28 юли.

Петър Евтимов
Боряна Росса и Петър Евтимов гостуваха в "Артефир".

Снимки: ФС на галерия "Credo Bonum"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

публикувано на 21.11.24 в 07:50

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50

Небостъргачи, баби и още нещо

Една от структуроопределящите рубрика в "Голямата къща на смешните хора" е "Животът ни като виц".  Този път повод за виц е появилата се за пореден път вест, че грандиозен комплекс от 50-метрови небостъргачи ще се строи на площ от 50 декара край булевард "Черни връх". Причината вестта, че и във Варна се канят да изсекат 5 декара горичка в местността..

публикувано на 20.11.24 в 17:20

Aerowaves in Sofia 2024 среща публиката с най-впечатляващото от света на съвременния танц

За трета поредна година "Сцена Дерида" е домакин на Международния фестивал за съвременен танц Aerowaves in Sofia. До 29 ноември той ще представи някои от най-впечатляващите представления от европейската и световна сцена, създадени в последно време. Всяка година артисти от различни краища на Европа кандидатстват за включване в ТОП 20 на Aerowaves..

публикувано на 20.11.24 в 15:50