Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Созопол – където морският бриз прегръща изкуството

Дефиле на участниците
Снимка: XVIII ММФИ "Музите"

В предаването "Нашият ден" отправяме поглед към Созопол, където морският бриз прегръща изкуството. Древният град с поглед към бъдещето за поредна година е сцена за младите творци, които участват в XVIII Международен младежки фестивал-конкурс "Музите" и  IV Младежки арт фестивал "Солинария". Водещите на програма "Христо Ботев" Божидар Александров и Теодора Церовска се включват директно от Созопол, за да разкажат за емоцията и акцентите на двата фестивала.

Фестивалът "Солинария" обединява различни сфери на изкуството в едно вдъхновяващо младежко събитие. Откритата сцена под нощното небе на Созопол допринася за магическото преживяване на участниците и гостите на събитието, разказва Божидар Александров и допълва, че "Солинария" е повече от фестивал – това е поле за общуване и обмен на опит.

Програмата, която приключва утре (13 юли), е наситена, като предстоят два важни концерта, съобщава Александров. Ансамбъл "Спектрум" ще изпълни авторски обработки на различни по жанр и народност произведения. В последната фестивална вечер публиката ще чуе Еврохор 2024. Това е мащабен проект, в който участват 40 певци от 19 държави под диригентството на Марко Амхерд и Донка Митева.

Международният младежки фестивал-конкурс "Музите", който посрещна над 1000 участници от 12 държави, е към своя край, разказва Теодора Церовска. Фестивалът е многожанров и включва художествени, литературни, приложни, танцови, фотографски, кино и театрални прояви.

Утре в предаването "Домът на музите" от 15 ч. Теодора Церовска ще посрещне организатора на фестивала Яна Георгиева, члена на журито в разделите "Театър" и "Танцово изкуство" Анна Мария Гюзелева, Марина Банкова, която води най-голямото хоро на музите, и Лили Спасова, която ще проведе литературен пленер в Етнографския музей.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Работата като почивка

В редакция "Хумор и сатира" усещаме работата като почивка, затова и през август няма да спираме с почивката. Тази неделя веднага след новините в 18 часа ще си отдъхнем със: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", създадени по стихове на Атанас Звездинов и Людмил Станев и изпети от актьорите Албена Павлова и..

публикувано на 08.08.24 в 18:45

Любов, престъпления и страсти, или книга за подземния свят на Атина

Будапеща, 12 февруари 1985 година. Студът пронизва до кости, реката е замръзнала, и едно пророчество бележи съдбата на новородения Янош, което 27 години по-късно се сбъдва. Янош Унгареца е арестуван в Атина, обвинен за убийството на художника Мѝлтос Адриано̀с. Дали това не е свързано със света на мъжките проститутки? Журналистът Стра̀тос..

обновено на 08.08.24 в 13:06

Изкуството е бягане на дълго разстояние

Тихо, но силно е присъствието на талантливата ни художничка Стефанка Стойчева, чиято ретроспективна изложба "Погледни ме" ни среща с творчеството ѝ. Разположена е в четири пространства на Художествената галерия – Казанлък. Това е първият опит за цялостно представяне на, както я нарича директорът на галерията Пламен Петров, куратор на изложбата  – "едно..

публикувано на 06.08.24 в 11:33

Новата книга на Пламен Тотев: Пътешествие през митовете за сътворението

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Пламен Тотев за книгата му "Митове за сътворението". В книгата са разказани старогръцки, скандинавски, арменски, библейски, български, славянски, древноегипетски и индийски митове – за това как от хаоса са се родили светът и боговете, земята и океаните. От тях ще научите..

публикувано на 06.08.24 в 10:35

От Вапцаров до виртуалните разходки: Седемте музея на Банско

Един от първите музеи в Пиринския край е къщата-музей "Никола Вапцаров", отворена за посетители през 1952 г., което поставя началото на музейното дело в Банско. Сега в града е изграден музеен комплекс, който включва седем обекта, представящи историята, културата, архитектурата и характерната за региона природа. Читалище "Никола Вапцаров" –..

обновено на 05.08.24 в 12:01