За пореден път днес почти цялата страна е обхваната от червен код поради опасни горещини – между 38 и 43 градуса.
Как да намалим риска от сърдечно-съдови инциденти в топлото време – слушателите на Lege Artis съветва доц. д-р Красимира Христова, кардиолог и председател на Асоциацията по сърдечно-съдова образна диагностика.
Горещините са допълнителен рисков фактор за пациентите с установени сърдечно-съдови проблеми, категорична е доц. Христова. Възможно е обостряне на ритъмните нарушения, тъй като обезводняването води до електролитен дисбаланс в организма, пояснява кардиологът. Ето защо специалистите съветват пациентите да приемат повече течности – но не по-голямо количество, от това, което могат да отделят, добавя доц. Христова.
Хората с артериална хипертония трябва внимателно да проследяват своята терапия и промените в кръвното си налягане, подчертава кардиологът.
Рязката смяна на температурния баланс е шок дори за здравия организъм, обръща внимание доц. Христова. Много млади и здрави пациенти се оплакват от общ дискомфорт, световъртеж, замайване, гадене, защото прекаляват с употребата на климатик, изтъква кардиологът и добавя, че здравият организъм може да понесе между 15-20 градуса разлика при смяната на средата.
Малките деца и възрастни пациенти са най-уязвими в горещините, изтъква доц. Христова. Тя съветва всички да носят шапка и широки и светли дрехи, да консумират по-леки храни и много течности, но без газирани напитки и алкохол.
Когато се колебаете, че нещо не е наред с вашия организъм, не се колебайте да посетите специалист, предупреждава доц. Христова.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg