Отбелязваме 187 години от рождението на Васил Левски. За паметта, думите и делата на Апостола, както и за новите архивни доказателства, относно живота и делото му – разговор в "Нашият ден" с историка Виктор Комбов.
Последните години от живота на Апостола са най-интересни за изследователите на Българското възраждане поради факта, че има много запазени документи от периода, заявява Комбов. Тогава Вътрешната революционна организация е създадена, а османската полиция успява да внедри свои агенти сред комитетските дейци. Поради това много информация за дейността на българското освободително движение е документирана и съхранена.
Изключително ценни находки, свързани с Васил Левски, има в османския архив в Истанбул. През 2018 година българските изследователи получават информация, че там се намира оригиналът на така наречената "овална снимка", с помощта на която османските власти са издирвали Левски. Комбов лично заминава за Истанбул и се уверява, че снимката наистина се пази там в набор от 15 документа – своеобразното полицейско на Васил Левски, съдържащо информация за неговата дейност срещу Османската империя.
От този ключов момент нататък започват да се откриват нови документи, запълващи някои неизвестни в историческия разказ за освободителното движение. Намерен е сръбският паспорт на Ангел Кънчев, помощник на Левски в основаването на революционната мрежа. Документът е взет от граничната полиция при претърсването на тялото на самоубилия се Кънчев, чийто план да се прехвърли при българската емиграция в Румъния бива осуетен.
Два открити документа доказват, че Димитър Общи прави опит за самоубийство, след провала на Арабаконашкия обир. Това означава, че преди да издаде всичко, което знае за революционната организация, Димитър Общи е имал намерение да изпълни своя дълг до край.
Две телеграми от 13 и 14 декември на 1882 година, разменени между Дунавския вилает и Великото везирство, разкриват куриозен случай, в който османските власти са били сигурни, че са заловили Левски, но се оказва, че арестуваният е турчин на име Осман.
На 28 декември е изпратена официалната телеграма, с която е обявено истинското залавяне на Васил Левски. Това е първият автентичен документ за момента за ареста, от който става ясно, че Левски е издирван в продължение на 7-8 месеца. Интересен въпрос, който вълнува Комбов, е кога и кой осигурява на властите снимката на Левски – отговорът е ключът към предателството, смята историкът.
Компов споделя онези думи на Апостола, които, според него, най-ясно разкриват светлата му и достойна личност. В писмо до Ловешкия комитет, изпратено, след като вече има арестувани и предателството, е факт, Левски пише: "Пък вие занапред дързост! Запрените запрени, а другите трябва да мислят, че са полагали клетва". Малко след това по най-дръзкия начин Левски лично отива в Ловеч, за да спаси архива на комитета, който би бил опасно оръжие в ръцете на властите.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg