Повече от 16 години след откриването на храма на богинята Кибела в Балчик той продължава да стои нереставриран и неекспониран по най-добрия начин за посетителите. Сензационната археологическа находка бе открита случайно през 2007 година при изкопни дейности в частен имот.
Радостина Енчева, директор на Историческия музей в Балчик, се включи в ефира на предаването "Terra култура" с изнесено студио в Балчик, коментирайки ситуацията: "Преместването на храма е скъп процес, но не е невъзможен. Апелирам към министъра на културата и този на транспорта да предоставят сградата на “Морска гара”, тъй като тя вече е в разруха и не може да бъде използвана. Това е едно прекрасно място, близо до морето."
През 2007 г. съвсем случайно, при изкопна дейност за строеж на хотел, работниците попадат на артефакти. Впоследствие става ясно, че това е храм на Понтийската майка на боговете - Кибела. "Съвсем в началото нямахме идея, че това ще бъде храм", спомня си Енчева. "Археологическите проучвания започват през април 2007 г., като през май същата година те са вече в ход, водени от Игор Лазаренко и Илина Мирчева от Регионален исторически музей - Варна, и Радостина Енчева от Исторически музей - Балчик. До 2008 г. успяват да разкрият храма, включително предверието и същинската част, в която се извършват ритуалите".
Храмът е изключително запазен, с подова настилка и 35 епиграфски паметника. Преди седмица в Балчик беше представена книгата "Античните надписи от Дионисополис" на д-р Николай Шаранков, който разчита всички надписи от Балчик. От 2007 г. насам, вече 17 години, усилията за съхраняване на този храм не спират. Туристическият интерес е огромен, включително и от Гърция и Румъния.
Историческият музей - Балчик, като културна институция, има възможността да кандидатства по проекти. През 2013 г. музеят кандидатства по проект на фондация "Америка за България" и Американски научен център - София. Благодарение на тези проекти са били реставрирани част от артефактите и музеят придоби нова визия. Всички зали са подновени, а в третата зала на Историческия музей в Балчик са експонирани почти всички находки, включително над 35 епиграфски паметника.
Чуйте в звуковия файл.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg