Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо храмът на Кибела в Балчик все още се бори за преместване и подобаващо експониране?

| обновено на 22.07.24 в 13:49
Снимка: Мая Щърбанова

Повече от 16 години след откриването на храма на богинята Кибела в Балчик той продължава да стои нереставриран и неекспониран по най-добрия начин за посетителите. Сензационната археологическа находка бе открита случайно през 2007 година при изкопни дейности в частен имот.

Радостина Енчева, директор на Историческия музей в Балчик, се включи в ефира на предаването "Terra култура" с изнесено студио в Балчик, коментирайки ситуацията: "Преместването на храма е скъп процес, но не е невъзможен. Апелирам към министъра на културата и този на транспорта да предоставят сградата на “Морска гара”, тъй като тя вече е в разруха и не може да бъде използвана. Това е едно прекрасно място, близо до морето."

През 2007 г. съвсем случайно, при изкопна дейност за строеж на хотел, работниците попадат на артефакти. Впоследствие става ясно, че това е храм на Понтийската майка на боговете - Кибела. "Съвсем в началото нямахме идея, че това ще бъде храм", спомня си Енчева. "Археологическите проучвания започват през април 2007 г., като през май същата година те са вече в ход, водени от Игор Лазаренко и Илина Мирчева от Регионален исторически музей - Варна, и Радостина Енчева от Исторически музей - Балчик. До 2008 г. успяват да разкрият храма, включително предверието и същинската част, в която се извършват ритуалите". 

Възстановки на интериора в храма на Кибела, направени според откритите артефакти

Храмът е изключително запазен, с подова настилка и 35 епиграфски паметника. Преди седмица в Балчик беше представена книгата "Античните надписи от Дионисополис" на д-р Николай Шаранков, който разчита всички надписи от Балчик. От 2007 г. насам, вече 17 години, усилията за съхраняване на този храм не спират. Туристическият интерес е огромен, включително и от Гърция и Румъния.

Историческият музей - Балчик, като културна институция, има възможността да кандидатства по проекти. През 2013 г. музеят кандидатства по проект на фондация "Америка за България" и Американски научен център - София. Благодарение на тези проекти са били реставрирани част от артефактите и музеят придоби нова визия. Всички зали са подновени, а в третата зала на Историческия музей в Балчик са експонирани почти всички находки, включително над 35 епиграфски паметника.

Чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостина Енчева, Мария Мира Христова и Поликсения Петрова (от ляво надясно)

Елате в Балчик, за да се влюбите в Белия град

Белият град е територията на "Terra Култура" в това издание на предаването. В един разговор за историята, древността, туристическите маршрути и образователните програми в Балчик и региона участват Радостина Енчева , директор на Историческия музей, и с Поликсения Петрова – негов уредник. "Ако искаме да променяме настоящето и бъдещето, хората,..

публикувано на 22.07.24 в 12:18
Група ''ЕврАзия''

Богатство, древност и съвременна енергия в българската народна музика

Богатство и древност в българската народна музика със съвременна енергия, вплетена в елементи от джаз и рок от Балканите и Близкия изток. На територията на "Terra Култура" музикантите от група "ЕврАзия" разказват за своята спонтанна, автентична и вдъхновена среща в света на етно музиката. Омайват ни и с изпълнения на живо. Всеки от тях е..

публикувано на 15.07.24 в 12:27

Защо автентичността в риск е риск за идентичността?

Опазването на културното и историческото наследство на България, като част от световното и европейско богатство, застава в центъра на дискусията за автентичността в риск. Доколко архитектите и инженерите имат правото и професионалната възможност да оставят на поколенията наследство, а не бутафория? Какви са подходите, критериите и..

обновено на 30.05.22 в 12:31

Автентичност в риск – бутафория или наследство?

Опазването на културното и историческото наследство на България като част от световното и европейско богатство застава в центъра на дискусията за автентичността в риск. Доколко архитектите и инженерите имат правото и професионалната възможност да оставят на поколенията наследство, а не бутафория? Какви са подходите, критериите и иновациите за..

публикувано на 26.05.22 в 15:42

Светите братя Кирил и Методий или митовете и истината за буквите

В навечерието на 24 май сме на граничната бразда между наука и политика. Успяват ли учените да ни преведат през митовете и истината за буквите и светите братя Кирил и Методий? Къде и как се почита делото им и губи ли България в превода на историята? Ще проговорят ли архивите и какво искат или не искат да знаят младите? Мощи на Светите..

публикувано на 23.05.22 в 11:39