Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радостина Енчева и Поликсения Петрова:

Елате в Балчик, за да се влюбите в Белия град

Радостина Енчева, Мария Мира Христова и Поликсения Петрова (от ляво надясно)
Снимка: БНР

Белият град е територията на "Terra Култура" в това издание на предаването. В един разговор за историята, древността, туристическите маршрути и образователните програми в Балчик и региона участват Радостина Енчева, директор на Историческия музей, и с Поликсения Петрова – негов уредник.

"Ако искаме да променяме настоящето и бъдещето, хората, които могат да го направят, са децата. Разгърнахме мащабно образователните си програми след корона вирус пандемията.", заявява Петрова и споделя повече за инициативите, които привличат младото поколение в музея.

"Музеят като образователна среда" е проектът, който Историческият музей на Балчик стартира, за а привлече деца и ученици от детските градини и училища в района. Една от интересните музейни инициативи  е възстановката на войнишка клетва. В демонстрацията се включват военни от Националния военен университет "Васил Левски" във Велико Търново, разказва Петрова.

Историческият музей решава да направи децата не само свидетели, но и участници в исторически възстановки, изтъква Петрова. Учениците стават част от пресъздаването на хайдушка клетва. Облечени във възрожденски дрехи, децата слушат урок за революционното движение, научават, че свободата се отстоява всеки ден, а след това биват благословени от свещеник.

В Етнографската къща на Балчик учениците участват в обредни възстановки, свързани с Бабинден и Сирни заговезни.

Храмът на Кибела и археологическата експозиция на Дионисополис също са включени към образователните програми. Регионалният исторически музей работи съвместно със Софийския музей, който е подновил разкопките в късно античната крепост. Учениците имат възможност да опознаят археологията на терен, напътствани от преподавателите от СУ д-р Чавдар Кирилов и д-р Румяна Колева, разказва Енчева.

Двете гостенки на "Terra Култура" начертават един мислен маршрут за всички бъдещи посетители на Балчик. Разбира се, отправната точка е Регионалният исторически музей, който предлага интересна експозиция, както и кратки образователни филми за другите обекти в района.

Срещу музея се намира Етнографската къща, която пресъздава градския и селския бит в региона, както и красива колекция от накити.

Следващата точка в културната обиколка може да бъде Художествената галерия – красива сграда с вълнуваща колекция платна, някои от които СГХГ подарява през 80-те години.

Село Оброчище до Балчик също предоставя възможност за пълноценен отдих. Там се намира текето "Ак Язълъ баба – Св. Атанасий".

Поликсения Петрова отправя покана към слушателите: "Елате в Балчик, за да се влюбите в Белия град."

Радостина Енчева допълва, че в миналото Дионисополис е бил град с политическа и икономическа значимост, а в бъдеще тепърва ще чуваме повече за Балчик.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Аполония на 40

Празниците на изкуствата "Аполония" започнаха в Созопол за четирсети път. Беше издадена специално за годишнината книга със снимки и текстове, подбрани от Панайот Денев, която проследява случилото се в различните изкуства през тези години.  В нея четем написаното от проф. Пламен Джуров за списание ЛИК през 2022 година: "Артистичната среда,..

публикувано на 29.08.24 в 11:45

Започва 66-ото издание на "Яворови дни" в Поморие

Пейо Яворов, един от най-значимите български поети-символисти, напуска Анхиало, днешно Поморие, през 1898 г., но не преди да сподели със сестра си Екатерина пророческите думи: "Ти помни, че брат ти ще стане голям поет". Именно на п оморийския бряг  Яворов осъзнава своето поетическо призвание и прави истинския си дебют с поемата "Калиопа" в списание..

публикувано на 29.08.24 в 09:20

Павел Койчев – "Той и Тя" на крайбрежната алея на Созопол

Две внушителни 4-метрови фигури – мъжка и женска – изпълват окото на крайбрежната алея на Созопол. Созопол – който вече е Аполония и посреща за 40-и път Празниците на изкуствата. Тези фигури са замислени и направени в умален мащаб преди няколко години – още тогава за море.  Фигурите са от стиропор, облечени са с полиестерна смола. Цветът е сребърен..

публикувано на 28.08.24 в 16:25
Греди Асса

Виталният дух на срещата на водата и въздуха – Греди Асса на "Аполония"

Художникът Греди Асса представя на "Аполония" в Созопол своята нова изложба "Пътувания: острови, морета". Това е 40-ото издание на Празниците на изкуствата.  Творбите в експозицията са създадени специално за събитието. Подборът е специален. Тематиката е морска, а от творбите лъха ефирност и почти акварелност в маслените бои. Ето какво споделя творецът..

публикувано на 28.08.24 в 15:45

Легендите на сцената: Спомени от първите издания на "Аполония"

В импровизираното студио на предаването "Нашият ден" се проведе разговор с Маргарита Димитрова, директор на Празниците на изкуствата "Аполония", за миналото, настоящето и бъдещето на този значим културен фестивал. Празниците на изкуствата "Аполония" се организират от фондация "Аполония", създадена през 1991 г. Фестивалът, чийто първи издание се проведе..

публикувано на 28.08.24 в 10:23