Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

| обновено на 23.07.24 в 12:38
Снимка: БТА

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве? В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно ролята на ИИ в медицината.

Дарислав Николов отбеляза, че изкуственият интелект може много бързо да измести качеството на нашата работа. "Човешкият фактор липсва при изкуствения интелект, за да може да извлечем максимално позитиви, трябва да работим успоредно с напредващите компютърни науки. Работата на човешкото и компютърното може да доведе до много по-добри резултати", сподели той.

Той подчертава, че ИИ има потенциала да събира и обработва информация със светкавична бързина, което го прави незаменим помощник в диагностичните процедури. "Изкуственият интелект може да събере база информация за секунди, да я обработи и да я предостави на готово при конкретно поставен въпрос", казва д-р Николов.

Особено внимание се обръща на ролята на ИИ в онкологията. Според Николов в медицината най-много ИИ се използва най-вече за диагностика и откриване на начални стадии на онкологични заболявания. Той "подкрепя използването на ИИ в диагностичните процедури с две ръце“, но подчертава, че човешкият фактор остава изключително важен. "Човешкият фактор е много важен, компютърът не може да замени емпатията и емоциите, а за пациента е много важно да се чувства разбран“, отбелязва той.

Въпреки напредъка в технологиите д-р Николов не вярва, че ИИ ще съкрати времето за обучение и учене на медицински специалисти. "ИИ няма да съкрати ученето и обучението, но е възможно да го улесни", заключава той.

Изглежда, че бъдещето на медицината ще бъде комбинация от човешка експертиза и технологични иновации. С правилното използване на ИИ, медицината има потенциала да достигне нови висоти в диагностицирането и лечението на заболявания, като същевременно запазва човешката съпричастност и разбиране, които са толкова важни за пациентите.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12