В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" Доротея Николова от Радио Варна разговаря с двама бесарабски българи в Украйна, за да разбере как се живее по време на война в селските райони.
Кметицата на село Владичен в Болградския район на Одеска област Мария Игнатова разказва за живота в селото, разположено на западния бряг на най-голямото сладководно езеро в Украйна, второто по големина в Европа. Владичен е населено предимно с етнически българи, които поддържат българските традиции. Игнатова споделя, че в селото има и други националности и хората са свикнали с многоезичната среда.
Тя обаче отбелязва, че селото се сблъсква с проблеми като лошите пътища и трудностите с извозването на боклука. Надеждите са след войната тези проблеми да бъдат решени и селото да се развие по-добре.
Мария Игнатова има много планове за развитието на туризма около езерото. Планират създаването на Музей на българската култура в старата библиотека на селото. Първите преселници от България са дошли през 1804 г., и до днес няма трудности, свързани с това, че са българи, защото местните хора са свикнали с много националности и езици. Тя има сестра, която е омъжена в България, но в момента живее в Германия. В селото има и преселници от бомбардираните градове, които са намерили убежище във Владичен.
Чуйте в звуковия файл.
Алексей Куцарев, чието семейство, съставено от етнически българи, се занимава със земеделие в Болградска област, споделя за предизвикателствата, с които се сблъсква бизнесът в Украйна. Основните проблеми са липсата на електричество заради руските удари по енергийната система и недостигът на работници. С над 1000 километра фронтова линия, много от работниците са на фронта, което води до дефицит на кадри. Куцарев разказва, че семейството му обработва около 10 000 декара земя и има мелница, фурна и магазин. Част от зърното се дарява в пекарни в Николаев и Херсон, където се пече хляб за хора, загубили всичко.
Войната оказва влияние на много аспекти от живота, включително и на недостига на шофьори, механици и електротехници. Според Куцарев, ако човек няма инвалидност или три деца до 18 години, той трябва да отиде на фронта. Във всяко бесарабско село има поне един-двама загинали на фронта. Вторият голям проблем е недостигът на електричество, като в някои дни има ток само за три часа, а през зимата се очаква да има по 4-5 часа ток на денонощие. Затова хората купуват генератори, които също са дефицитни.
Тези разкази на бесарабските българи в Украйна разкриват трудностите и предизвикателствата, пред които са изправени хората там, но също така показват и тяхната устойчивост и надежда за бъдещето.
Чуйте в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg