В ефира на предаването Lege Artis д-р Цветеслава Гълъбова обясни, че по статистика в топлите дни и месеци се наблюдава обостряне на психозите и отключване на нови психози. Докато депресиите не са толкова чести, маниите и обострянията на шизофренните психози са разпространени. "Науката все още няма обяснение защо това е така", казва тя.
Според д-р Гълъбова има целогодишен ръст на психозите в резултат на употреба на наркотици. Тя отбелязва, че ситуацията е много сериозна, но държавата не предприема никакви мерки по въпроса. Употребата на райски газ също не получава необходимото внимание и решение. Сред причините за широката употреба на наркотици, тя посочва лесния достъп, липсата на контрол, некритичното отношение на някои възрастни, домашното възпитание, разпадането на българското семейство като институция, невротизмът на съвременния човек и неговото желание за постоянно удоволствие и забавление. Социалните мрежи според нея също играят голяма роля в желанието за постоянно преживяване.
Д-р Гълъбова също така посочва, че в България има много малко психиатри, като регистрираните са под 500, а работещите са още по-малко. Посочва, че в страната не са създадени специализирани държавни центрове за лечение на зависимости и те се лекуват в психиатричните клиники за психози. Тя откровено заявява, че в последните 30 години за психиатричната помощ в България не е направено нищо значимо. За този период е изградена само една държавна психиатрична болница в Пазараджик, а предстои да се изгради и тази в София.
"В Плана за въстановяване е залегнало това, бях част от екипа, който изготови Националната стратегия за психично здраве, бяхме заложили 500 млн. Първо, стратегията отлежава две години по чекмеджета, беше одобрена с намаляване на парите до 35 млн. Когато е изготвян този план, не е мислено, че държавата няма да участва, но държавата продължава да мисли да не участва“, посочва тя.
Чуйте разговора в зувковия файл.В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg