Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Цветеслава Гълъбова

Психиатричната реформа ще отнеме между пет и десет години

| Интервю
Д-р Цветеслава Гълъбова, психиатър
Снимка: Личен архив

Дали най-после НЗОК ще отдели необходимия финансов ресурс за психиатричната здравна помощ? Това коментира в ефира на "Нашият ден" директорът на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски" д-р Цветеслава Гълъбова.  

По думите ѝ вече са изготвени два проекта за клинични пътеки по шизофрения и шизофренни разстройства. Тук се включват и психотичните разстройства в последствие от употребата на наркотици, които изключително зачестиха. И втората пътека е за афективни разстройства без психотични разстройства. Влизат и част от тревожните разстройства, а именно тревожно депресивното разстройство.

Д-р Цветеслава Гълъбова: Психиатрията винаги е била задния двор на здравеопазването

В проекта е предвидено клиничната пътека за шизофрения да бъде с продължителност поне 30 дни. За ефективната пътека се предлагат 15 дни или 20 дни. Всичко това ще се уточнява в хода на преговорите, които предстоят, и те няма да са никак леки. Включително и разбира се, стойността на пътеките е обект на преговори. 

"Това, което ще донесе на всички психиатрични стационари, които сключат договори с НЗОК за лечение по клиничните пътеки, е много по-добро финансиране и разбира се, контрол върху качеството на работата с всички условности на клиничните пътеки, които са известни", посочва психиатърът. 

Поредният доклад на Koмитeта зa пpeдoтвpaтявaнe нa изтeзaниятa и нeчoвeшĸoтo oтнoшeниe и нaĸaзaниe ĸъм Cъвeтa нa Eвpoпa разглежда опазване на правата на психично болните. Базовото право на тези пациенти е да бъдат лекувани от мотивирани, не прегорели, адекватни медицински специалисти. Психиатрията никога няма да стане високотехнологична специалност. Тя ще си остане клинична работа с много хора – лекари, психолози, медицински сестри, болногледачи, социални работници. Важно е правата на пациентите да бъдат опазени, че те няма да бъдат подлагани на унизително отношение", посочва още д-р Цветослава Гълъбова.

Според последни проучвани в Българи не достигат 460 психиатри, като в момента те са 520, а броят на медицинските сестри е катастрофално нисък. 

"В един психиатричен стационар в Европа съотношението персонал към болни е едно към две, до едно към три. Един човек отговаря максимум за трима болни. В България е едно затворено отделение с 30 легла, дежурна е една сестра с двама санитари. Тук говорим за съотношение едно към десет", пояснява тя. 

Подробности чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51

Жителите на Своге и Божурище се обединяват срещу добива на злато

Жителите на Своге и Божурище се обединяват срещу добива на злато. В "Нашият ден" чуваме гласовете на граждани и представители на местната власт, както и откъси от филма "Призраци от мините – завръщащата се заплаха от рудодобив в община Своге". Събеседници в разговора са  Екатерина Петрова , адвокат и управител на клона на сдружение "Ти решаваш" за..

публикувано на 02.10.24 в 09:32
Центърът на село Арчар

От древния град Рациария до днешното село Арчар

Арчар е най-голямото село в област Видин, с население от около 2700 човека. То има двойно повече жители, отколкото общинския му център град Димово. Селото е разположено по поречието на река Дунав между градовете Видин и Лом. Населеното място е възникнало още по времето на Римската империя под името Рациария. Създадено е през II век като постоянна станция..

публикувано на 02.10.24 в 09:10

Етиката като инструмент за посрещане на бъдещето

Етически комисии, етически стандарти, етически кодекси биват формирани във все повече тясноспециализирани полета – медицина виртуални пространства, експерименти и прочее – като опит за превръщане на етиката в инструмент за взимане на решения.   Неизбежен ли е прогресът и дали онова, в което виждаме положителна промяна днес, няма да се окаже в..

публикувано на 01.10.24 в 12:10