Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристин Димитрова: Да намерят своя глас в писането е най-трудното за младите

Кристин Димитрова
Снимка: Уикипедия

"Конкурсът и уъркшопът "Петя Дубарова" нямаше да ги има без помощта на Елица Дубарова, която е много активен и истински човек, – казва поетесата Кристин Димитрова – тя организира всичко, защото вярва в литературата, в смисъла и в това, че нещата не могат да останат на едно място. Второто нещо, което е важно, е Бургаската община, която гъмжи от култура."

Кристин Димитрова признава, че не среща често талантливо писане, но когато има такова, конкурсът винаги го отличава.

"Проблемът е, че между 14 и 17 години децата много бързо се развиват, някои са по-наивни, а други по-зрели. Разкази по двайсет страници обаче няма нужда да се пишат, защото е важно да кажеш своето, да намериш своя глас. Има деца, които, може би, биха се справили по-добре, ако имаха по-добри учители. Има учители, които не живеят в сегашно време. Не може да оставаш в стари представи, днес не може да се пише като Яворов и Лилиев. Мелодията на днешния език е друга."

Повлияни от съвременната култура и американските филми, младите често развиват действието на своите разкази в американска среда. Но така се губят автентичността и вслушването в собствения опит.

"Забранила съм да се използва думата "душа" в поезията, – казва Кристин Димитрова – защото това е много лесен начин да кажеш нещо, без да кажеш нищо. Тези абстрактни думи вече остават само в песните."

Чуйте Кристин Димитрова в "Артефир".

Снимки – Уикипедия и Община Бургас
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30