Под наслова "Всички в джаза" от 3 до 10 август за 27-и път се провежда Банско джаз фестивал. Тазгодишното издание включва 8 дни и вечери джаз с български изпълнители. Гости от 18 страни и 23 концерта на 135 артисти радват публиката. Специално създадени за Банско джаз фестивал международни проекти и колаборации, като този на “Емет Коен трио” (САЩ), ще бъдат запомнени.
Емет Коен направи прекрасен концерт в Банско на 5 август със своето трио и с Камелия Тодорова, която бе поканена да излезе на сцената след бис, заедно с Арън Голдбъргот “Питър Бърнстейн квартет”. Двамата пианисти акомпанираха на рояла на четири ръце изпълнението на Камелия Тодорова Road 66 – любимата песен на основателя на фестивала д-р Емил Илиев. И това се превърна в специално поднесена изненада от Камелия Тодорова, “Емет Коен Трио” и Арън Голдбърг.
"Джазът има уникалната способност да свързва хората, независимо от техния език, произход и култура. Затова и Банско джаз фестивал е със специално място в нашия живот и вече се съизмерва с най-популярните и авторитетни фестивали" – думи на кмета на Банско Стойчо Баненски на откриването на тазгодишния 27-и в историята на града джаз форум. Музикалното събитие се провежда всяка година през август и ни среща с изпълнители от цял свят на откритата сцена на площада под звездите. Дава шанс и на съвсем млади музиканти да се изявят в Джаз академията на фестивала всеки ден от 11 ч. в парка на града.
Следобед в читалище "Вапцаров" Джаз академията продължава и в нея младите таланти се учат от изявени наши и световни артисти.
Тази година още в първия фестивален ден се откри Алея на джаза, която е своеобразна алея на славата. Това се случи с подкрепата на Фонд “Култура”. Провежда се пленер за създаване на скулптури от естествени материали, които ще допълнят експозицията на Алеята на джаза. Чрез превръщането на пленера в традиционен Банско ще придобие съвременни авторски произведения.
Творбите са изработени на симпозиум на Асоциация “Фестивалите в България” по проект "Музиката в камъка“, с подкрепата на Министерството на културата. Алеята осъществи отдавнашната идея на покойния д-р Емил Илиев – основател на Банско джаз фестивал. Към образите на българските джаз личности в тази алея има място и за неговия лик.
Алеята на джаза ще бъде част от идентичността на Банско, който заради фестивала вече има самочувствието на джаз столица на България. Сред авторите, изработили скулптурите на артистите, са: Атанас Карадечев, Рашо Митев, Олга Йорданова, Здравко Здравков, Иван Стоянов. Банско има памет за големите личности в джаз музиката и я съхранява и чрез постоянната експозиция в читалището на града, която непрекъснато се допълва с артефакти.
БНР и Банско джаз фестивал са медийни партньори и в реализацията на срещите с фестивалната публика на чаша вино в читалището на Банско. Водещите Лилия Големинова и Цветан Цветанов всяка вечер от 19.00 представят спомени за известни музиканти: Милчо Левиев, Вили Казасян, Леа Иванова, Румен Тосков-Рупето, Петър Петров (Петьо Парчето), Асен Овчаров-родоначалник на джаза в България и др. Входът е свободен. Това е съвместен проект със Златния фонд на БНР по идея на Илияна Щерева-Иванова, председател на УС на Асоциация “Фестивалите в България”.
Тя гостува в изнесеното студио на предаването “Какво се случва” в Банско. Заедно с нея бяха поканени саксофонистът Владимир Кърпаров от Берлин и пианистът Асен Дойкин от Ню Йорк, който се включи по телефона. Двамата представиха в Банско музикалния си проект “Източен пасаж” със своя квартет “Дойкин и Кърпаров”.
Задочна среща с китарното дуо Дженк Ердоган от Турция и Антонио Форчоне от Италия ни предложи в “Какво се случва” Цветан Цветанов. Двамата разказвачи на музикални приказки излязоха същата вечер на сцената на Банско джаз фестивал, а изпълнението им, което прозвуча в “Какво се случва”, имаше световна премиера и бе любезно предоставено за БНР от “Дюкян Меломан”.
Чуйте предаването “Какво се случва” от Банско джаз фестивал с водещи Димитрина Кюркчиева и Цветославия Бахариева.
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен отпечатък с интерпретациите си на знакови образи от оперната литература. Дълбоките емоционални превъплъщения, които раздава от сцената намират отклик в уважението и любовта, които публиката ѝ..
Либрето: Тито Рикорди, по едноименната пиеса на Габриеле Д`Анунцио Действащи лица: • Франческа да Римини – сопран • Паоло – тенор • Джовани (Джанчиотто) – баритон • Малатестино – тенор • Остазио – бас • Самаритана – мецосопран • Бианкофорте – мецосопран • Смарагди – мецосопран • Адонела – сопран • Гарсенда • Алтикиара • Сер Толдо • Трубадур •..
Музика: Франческо Чилеа По пиесата на Йожен Скриб и Ернест Льогуве Либрето: Артуро Колаути Първо представление: 6 ноември 1902 г. в Театро Лирико, Милано. Действащи лица: • Адриана Лекуврьор – сопран • Маурицио – тенор • Принц ди Буйон – бас • Принцеса ди Буйон – мецосопран • Мишоне – баритон • Кино – бас •..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия) неговият малко по-млад, но далеч по-чакан у нас братовчед (в червено-черни, а не в червено-бели одежди - съвсем като за пораснали непослушни деца) Пол Рони-Ейнджъл . Фронтменът на..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която впечатлява, интригува и стимулира въображението на слушателя. В последния си концерт за 2024 г. радиосимфониците, смесеният радиохор и четирима изявени солисти: бразилският бас Матеус Франка,..
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg