Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Велинов:

44 отбора от 33 държави участват в първата Международна олимпиада по изкуствен интелект

Снимка: ioai-official.org

От 9 до 15 август България посреща над 200 ученици и младежи от цял свят, които ще се включат в първата Международна олимпиада по изкуствен интелект, създадена от българи. Бургас е домакин на форума и на 14 август ще станат известни победителите. В организацията, съставянето на задачите и журито участват водещи учени от световни университети. Част от тях са Университетът за изкуствен интелект Мохамед бин Зайед в Абу Даби, Университетът в Копенхаген и Оксфорд, както и институтът INSAIT към Софийския университет "Св. Климент Охридски".  

"Именно у нас са създадени първите международни олимпиади, през 1989 г. е тази по информатика, през 2003 година правим Олимпиадата по лингвистика, така че, когато сложиш ръка до ръка да вървят езиците и информатиката, следващата естествена стъпка е Олимпиада по информатика, и аз се радвам, че поставя началото имено отново у нас", заяви в ефира на предаването "Следобед за любопитните" Александър Велинов, съосновател на инициативата.

Изкуственият интелект навлезе в живота ни и всеки го използва по един или друг начин, допълва той. 

"Изкуственият интелект е много красива статистика, която показва  връзката между това как мислят хората и как досега даваха резултати, и тя е едно свързващо звено между стандартния софтуер, който използваме, но той няма елемент на креативност, иновации и елемент на случайност, който обаче го има при хората, за да бъдем ние различни", уточнява Велинов. 

Изкуственият интелект, според него, ще навлезе в различни професии, това ще се отрази върху живота на много хора, но ще бъде в помощ на хората. Този интелект няма как да замени човека, той би могъл да улесни неговата работа, предлагайки му различни решения с техните плюсове и минуси, тъй като той генерира тези резултати на базата на статистика, разяснява Велинов.

Състезанието по изкуствен интелект се състои от два сегмента – научен и практически. "Основният фокус е върху машинното обучение, обработката на естествен език и компютърното зрение. Това са най-широко застъпените теми както в академичните среди, така и в бизнеса. В тази част ще се разглеждат сериозни изследователски казуси", обяснява Александър Велинов, който е съосновател на състезанието. 

В практическия кръг, допълва той, учениците ще имат възможност да работят с избрано от тях приложение за изкуствен интелект и ще имат за задача да създадат широко разбираем продукт – аудио, видео или изображение. Целта е тази олимпиада ежегодно да се провежда в различни държави по света.

Основател на олимпиадата е фондация ЛЕРАИ, зад която стоят петима българи – Лора Динева, която има над 10 години опит в организирането на национални лингвистични събития, доц. Росица Декова от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски“, Елена Маринова, съосновател на "Мусала Софт“, Александър Велинов, който от 2003 г. почти непрестанно е бил ръководител на Националния ни отбор по лингвистика, и Ива Гумнишка – бивш състезател и златен медалист от Международната олимпиада по лингвистика.

Целия разговор на Ани Костова с Александър Велинов от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимка –  ioai-official.org



По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметникът на Лейф Ериксон в Рейкявик

Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти

Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските брегове, е викинг на име Гунбьорн. Той плавал от Норвегия до Исландия, но поради буря акостирал при един от островите, принадлежащи на Северна Америка. Това събитие датира между 876 и 933 г. Ерик..

публикувано на 08.02.25 в 17:35
Александра Николова

Александра Николова ще представя България на конкурса за млади учени

Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..

публикувано на 07.02.25 в 11:25
Д-р Максим Бенвенисти

Холокостът и антисемитизмът вчера и днес

Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..

публикувано на 07.02.25 в 10:40

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25
Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева

Родителските войни и децата

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..

публикувано на 06.02.25 в 15:35