Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Бургас започна първата Международна олимпиада по изкуствен интелект

| обновено на 09.08.24 в 11:08

В Бургас започва първото издание на Международната олимпиада по изкуствен интелект (International Olympiad in Artificial Intelligence – IOAI), което ще продължи до 15 август. Това новаторско събитие предоставя уникалната възможност на ученици от цял свят да съчетаят традиционния научен подход с най-новите постижения в областта на изкуствения интелект. Надпреварата събира на едно място най-талантливите млади умове, които притежават уменията да създават, използват и развиват технологии, базирани на ИИ.

Инициативата за създаването на тази олимпиада е на петима българи, които успяват да привлекат близо 200 ученици от почти 40 държави. В състезанието ще участват и представители на престижни университети, които ще бъдат част от научния комитет. Те ще отговарят за съставянето на задачите и ще имат възможност да обсъждат и представят своите разработки пред участниците. В допълнение, ще се дискутират и различни кариерни възможности в областта на изкуствения интелект.

Треньорите на българския отбор, Йоан Саламбашев и Радостин Чолаков, споделят повече за идеята и подготовката на техните ученици. Иван Саламбашев разказва в ефира на "Нашият ден", че подготовката на отбора започва веднага след сформирането му, още от средата на юни месец. Той обяснява, че екипът е започнал с онлайн лекции, водени от реномирани учени в областта на изкуствения интелект, обхващащи теми от въвеждащи до по-задълбочени въпроси, свързани със задачите на олимпиадата.

Радостин Чолаков допълва, че основната задача на треньорите е била да организират подготовката на отбора, като осигурят достъп до нужните ресурси и обучение. "Основната ни задача беше да организираме тези подготовки", коментира той.

Олимпиадата обещава да бъде иновативно преживяване, което комбинира традиционния научен подход с последните постижения в областта на изкуствения интелект. Целта на събитието е да предизвика участниците да мислят критично, да натрупват теоретични и практически знания, както и да им предостави перспектива за широките възможности в тази област.

Състезанието ще се проведе в два кръга – научен (споделена задача) и практически. В него ще участват отбори от по четирима ученици, избрани въз основа на национални състезания. Всички селектирани участници ще преминат през специализирана подготовка, която включва безплатен онлайн курс.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки – ioai-official.org
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Данита Зарачинова: Нужна е прозрачност и точни данни за управление на отпадъците

В рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден", Данита Зарачинова от сдружение "За Земята" сподели своята гледна точка за управлението на отпадъците в България и предизвикателствата пред постигането на устойчиво развитие. "В България произвеждаме все повече отпадъци", заяви тя. "В по-добре развитите икономически..

публикувано на 30.12.24 в 10:11

Книгата "Как да възпитаваме момичета" в осъвременено издание

"Как да възпитаваме момичета" е известната книга в помощ на родителите от Стив Бидълф , която скоро беше преиздадена в допълнен вариант, съобразен с особеностите на нашето съвремие. Новото издание в "Нашият ден" представя Екатерина Виткова . Психологът и терапевт Бидълф се занимава с тази дейност в продължение на 40 години, като периодично..

публикувано на 30.12.24 в 08:29
Сирма Пенкова

Къде са лудите творчески идеи на комуникационната индустрия?

"КМаркетингFactbook" издаде своя годишен бизнес доклад за най-големите комуникационни агенции. Какво е лицето на комуникационната индустрия през 2024 година, се пита редакторката и автор на изданието журналистката Сирма Пенкова от "Капитал", и търси отговор в бизнес класацията на най-големите групи и агенции по дейности в България, в анализа на ролята..

публикувано на 29.12.24 в 09:00
Св. Стефан

Аларма празнува Стефановден

На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..

публикувано на 27.12.24 в 20:09

Аз не съм никакъв фил, освен човекофил – посланията на Екзарх Стефан

Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..

обновено на 27.12.24 в 11:54