Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Бургас започна първата Международна олимпиада по изкуствен интелект

| обновено на 09.08.24 в 11:08

В Бургас започва първото издание на Международната олимпиада по изкуствен интелект (International Olympiad in Artificial Intelligence – IOAI), което ще продължи до 15 август. Това новаторско събитие предоставя уникалната възможност на ученици от цял свят да съчетаят традиционния научен подход с най-новите постижения в областта на изкуствения интелект. Надпреварата събира на едно място най-талантливите млади умове, които притежават уменията да създават, използват и развиват технологии, базирани на ИИ.

Инициативата за създаването на тази олимпиада е на петима българи, които успяват да привлекат близо 200 ученици от почти 40 държави. В състезанието ще участват и представители на престижни университети, които ще бъдат част от научния комитет. Те ще отговарят за съставянето на задачите и ще имат възможност да обсъждат и представят своите разработки пред участниците. В допълнение, ще се дискутират и различни кариерни възможности в областта на изкуствения интелект.

Треньорите на българския отбор, Йоан Саламбашев и Радостин Чолаков, споделят повече за идеята и подготовката на техните ученици. Иван Саламбашев разказва в ефира на "Нашият ден", че подготовката на отбора започва веднага след сформирането му, още от средата на юни месец. Той обяснява, че екипът е започнал с онлайн лекции, водени от реномирани учени в областта на изкуствения интелект, обхващащи теми от въвеждащи до по-задълбочени въпроси, свързани със задачите на олимпиадата.

Радостин Чолаков допълва, че основната задача на треньорите е била да организират подготовката на отбора, като осигурят достъп до нужните ресурси и обучение. "Основната ни задача беше да организираме тези подготовки", коментира той.

Олимпиадата обещава да бъде иновативно преживяване, което комбинира традиционния научен подход с последните постижения в областта на изкуствения интелект. Целта на събитието е да предизвика участниците да мислят критично, да натрупват теоретични и практически знания, както и да им предостави перспектива за широките възможности в тази област.

Състезанието ще се проведе в два кръга – научен (споделена задача) и практически. В него ще участват отбори от по четирима ученици, избрани въз основа на национални състезания. Всички селектирани участници ще преминат през специализирана подготовка, която включва безплатен онлайн курс.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки – ioai-official.org
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато овладееш държавата и бизнеса, най-големият ти враг става гражданското общество

Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". "Соросоид" "Стигмата "соросоид" се появи доста след създаването на "Отворено общество", когато позицията на гражданското общество и либералната..

публикувано на 08.02.25 в 10:00
адв. Велислав Величков

Какво означава депутати да разпитват граждански активисти и журналисти

Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос  в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..

публикувано на 08.02.25 в 08:45

Същински врачки сме

В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..

публикувано на 07.02.25 в 15:30
адв. Христиан Митев

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..

публикувано на 07.02.25 в 14:45

LET’S GO 2025: 30 000 лв. за най-добрите социални идеи

Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..

обновено на 07.02.25 в 13:54