През август в ефира на предаването "Нашият ден" припомняме някои от най-ярките интервюта и разговори. Такова е интервюто със Смилен Марков, преподавател по християнска философия във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", излъчено през януари.
В рамките на рубриката "Разговорът" на предаването Марков предлага философски анализ на едни от най-наболелите теми на съвременния свят, като особено внимание обръща на въпросите за личната свобода, героизма и оцеляването в условията на XXI век, белязан от войни и конфликти.
Основата на разговора се полага с цитат от Йосиф Бродски, който, запитан защо е християнин, отговаря с думите: "Защото не съм варварин". Тази мисъл задава рамката на дискусията, в която Марков разглежда проблема за войната през призмата на християнството и по-специално – православието.
Марков определя войната като извънредно и страшно събитие, при което "забравяме почти всичко, включително и човека". Като богослов и философ, той подчертава, че Православната църква е последната християнска деноминация, която е формулирала официална позиция относно войната. През 2014 година, на последния Православен събор в Крит, е приета обща позиция на църквата спрямо въоръжените конфликти, включваща важни формулировки срещу войната.
Това интервю със Смилен Марков е не просто философски размисъл, а и важно наблюдение за състоянието на съвременния свят и за ролята на християнската мисъл в разбирането на конфликти и морални дилеми в наше време.
Слушайте интервюто тук: Д-р Смилен Марков за войната като "зло без уговорки" - Култура (bnr.bg)
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg