През август в ефира на предаването "Нашият ден" припомняме някои от най-ярките интервюта и разговори. Такова е интервюто със Смилен Марков, преподавател по християнска философия във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", излъчено през януари.
В рамките на рубриката "Разговорът" на предаването Марков предлага философски анализ на едни от най-наболелите теми на съвременния свят, като особено внимание обръща на въпросите за личната свобода, героизма и оцеляването в условията на XXI век, белязан от войни и конфликти.
Основата на разговора се полага с цитат от Йосиф Бродски, който, запитан защо е християнин, отговаря с думите: "Защото не съм варварин". Тази мисъл задава рамката на дискусията, в която Марков разглежда проблема за войната през призмата на християнството и по-специално – православието.
Марков определя войната като извънредно и страшно събитие, при което "забравяме почти всичко, включително и човека". Като богослов и философ, той подчертава, че Православната църква е последната християнска деноминация, която е формулирала официална позиция относно войната. През 2014 година, на последния Православен събор в Крит, е приета обща позиция на църквата спрямо въоръжените конфликти, включваща важни формулировки срещу войната.
Това интервю със Смилен Марков е не просто философски размисъл, а и важно наблюдение за състоянието на съвременния свят и за ролята на християнската мисъл в разбирането на конфликти и морални дилеми в наше време.
Слушайте интервюто тук: Д-р Смилен Марков за войната като "зло без уговорки" - Култура (bnr.bg)
На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..
В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..
Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..
На 21 януари в Деня на родилната помощ, известен като Бабинден, в най-старата АГ болница у нас "Майчин дом" се състоя водосвет и освещаване на III операционна зала на името на доц. д-р Божидар Славчев. В ритуала по измиване на ръцете участие взеха директорът на болницата проф. Иван Костов, началникът на Родилна клиника проф. Асен Николов и..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg