Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музей "Етър" посреща своя юбилей с етно джаз концерт на Нина Николина

Снимка: ЕТЪР - Етнографски музей на открито

Музей "Етър" отбелязва 60-годишнината от създаването си с концерт на Нина Николина - "Етно Джаз Проект", съобщават от културната институция, цитирани от БТА. 

"Етно Джаз Проект" е вдъхновен от златните хитове на българския песенен фолклор и има неподражаем стил, обединяващ в едно фолклор, етноджаз, фламенко, вокални и инструментални импровизации.

На сцената с Нина Николина са виртуозните музиканти Калин Вельов – барабани и перкусии, Таня Първанова – вокал, Дамян Йорданов – кавал, Петър Миланов – китара, посочват организаторите.

В репертоара са включени песните "Излел е Дельо", "Лале ли си, зюмбюл ли си", "Назад, назад, моме Калино", "Майстор Манол","Свети Георги", "Пуста младост", "Еленко", "Катерино Моме", "Гюл девойкя" и др., представени в модерен микс от етно и джаз, допълват от Регионален етнографски музей на открито "Етър". 

"С проекта си поставям за цел да покажа как една самобитна, национална музика може да бъде направена разбираема и близка за хора от различни страни и култури. Желанието ми на артист е да покажа, че в музиката премахването на границите сближава хората и ги кара да откриват общото в своите култури, да се разбират и приемат по-добре едни с други", посочва Нина Николина.

Регионалният етнографски музей на открито "Етър" в Габрово е създаден от Лазар Донков и отваря врати през 1964 година като Етнографски парк музей. Институтът е център за проучване на традиционната култура на балканджиите - от прединдустриалното общество до най-ново време. Там се пресъздават редица обичаи и традиции от българския календар във възстановки. В музея "Етър" работи екип от 70 служители.

По материали от БТА


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музеите на бъдещето

Музеите на бъдещето – традиции, иновативни подходи и вдъхновяващи практики. Представяме новата магистърска програма "Съвременни музейни експозиции в исторически и археологически музеи" на Нов български университет. Гостува археологът Весела Герчева, директор на програмата и специалист по интерактивна педагогика и образование в музейна среда. И още:..

публикувано на 20.08.24 в 12:00

Изложба на тракийски доспехи бележи началото на празниците в Казанлък

Постерната изложба " Доспехите на тракийските владетели" , подредена на витрината на Културно-информационния център в Казанлък, постави символичното начало на тазгодишните Празници в Долината на тракийските царе. Тя е резултат от съвместен научен проект на Националния археологически институт (НАИМ) с музей при Българската академия на науките (БАН) и..

обновено на 20.08.24 в 10:52
Остап Сливинский

Остап Сливинский: Културата не може да спре във време на война

Той е славист, поет, преподавател, преводач от български на украински език, общественик и член на УС на украинския ПЕН център. На телефонната линия на "Нашият ден" директно от Киев се включва Остап Сливинский , за да говори за поезията, преводите, ситуацията в Украйна и спасението на езика. Дело на Сливинский са преводите на украински език на..

публикувано на 20.08.24 в 09:01

Пленерът "Нишките на времето", или как се преплитат мултиетническият елемент и съвременното изкуство?

Реставрираната Байракли джамия в град Самоков  беше домакин на първото издание на пленера "Нишките на времето",  който се проведе от 13 август до 16 август 2024 г.  А на 17 август бе официално открита изложба на творци, работещи в няколко области, част от тях са от Самоков. Програма "Христо Ботев" избра Сарафската къща в Самоков за домакин..

публикувано на 20.08.24 в 08:10

Млади музиканти представиха родната джаз сцена на фестивала "Нишвил"

Тази година фестивалът "Нишвил" отбеляза своята 30-годишнина с още по-сериозно българско присъствие – Cinga Manga Funk, "Акустична версия" и представителите на най-младото и обещаващо поколение на джаза у нас Postcard Sextet . С китариста на Postcard Sextet Вилизар Гичев , който днес навършва 24 години, в репортаж за "Нашият ден"  разговаря..

публикувано на 19.08.24 в 10:35