Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марин Господинов:

В музея в Чепеларе има скелет на мечка, живяла в Родопите преди 12-13 000 години

Снимка: Музей на родопския карст - Чепеларе

"Музеят на родопския карст представя различни артефакти от Родопите. Експозицията насочва към пещерите и скалите, в които се образуват – варовиците, а след това преминава към биоспелеологията, множеството прилепи и един вид като бръмбара-светломразец, известен с това, че при излизане на светлина умира. 

В началото е отдел "Геология", който представя най-интересните скали и минерали, изграждащи Родопите. След това експозицията води към отдавна изчезнали видове, които са населявали пещерите в региона, т.е. пещерната палеонтология – пещерната мечка, пещерната хиена и пещерния леопард. Като пример – мечката е достигала 4,5 метра височина и над 700 килограма и е живяла тук преди 12-13 000 години. 

Посетителите могат да видят и скелет на леопард отпреди много години, разказва в предаването "Следобед за любопитните" директорът на Музея по спелеология и български карст в Чепеларе Марин Господинов. 

В музея се намира най-ранната находка на леопарди, живели преди 13 500 години. В края на юли тази година, споделя Господинов, експертите са започнали проучване на пещерното обиталище "Чая". Това е обиталище, което е в близост до град Чепеларе и се проучва четири години, като обектът вече е включен в културно-историческия туризъм на региона. 

Тепърва ще се уточнява за какво точно е използвано това обиталище – дали за светилище или за жилище, засега са открити и праисторически животни от X-XI век преди Христа. Открита е и бронзова брадвичка, която също вече е сред експонатите на музея, уточнява Марин Господинов.

Целия разговор на Ани Костова с Марин Господинов от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – Музей на родопския карст - Чепеларе

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Рождество и Ханука

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите   посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..

публикувано на 25.12.24 в 09:45

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Космическата 2024 година

Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната,  какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..

публикувано на 24.12.24 в 10:58

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20