Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Чавдар Ангелов:

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

4
147 години от Шипченската епопея
Снимка: БТА

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята. 

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата.

Д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк музей "Шипка-Бузлуджа" – поглед към вековете, Шипченската епопея и Паметника на свободата – 60 години след създаването на музея – директно включване от връх Шипка:

Д-р Чавдар Ангелов"Надявам се, че гледаме назад през вековете с добра перспектива, както са гледали с вяра в бъдещето и бранителите на прохода. Благодарение на тази вяра те са удържали на напъна, което довежда до това, че опитите на Османската империя да преходи Стара планина в стратегическо настъпление, което да изхвърли Руската армия на север от река Дунав, са осуетени безвъзвратно."

Точно в 11 часа започна церемонията по поднасянето на венците и цветята на тържествения подход към Паметника на свободата. 

"Това е държавна церемония и се надявам, че всички, които се включват в нея, ще подходят с необходимото уважение. Особено представителите на българските държавни институции, защото, няма какво да крием, през последните години, особено на третомартенските чествания, станахме свидетели на доста нелицеприятни сцени... и се случи нещо абсолютно недопустимо – да се обръщаме българи срещу българи, нещо, което не би радвало българските опълченци, ако имаха възможност да ни видят. 

Надявам се да станем свидетели на една достатъчно тържествена и представителна церемония, с която българската държава и българският народ за поредна 147-а година да покажат преклонението и уважението си към руските офицери и войници от отряда на ген. Столетов и Руската императорска армия и българските опълченци, които, в хода на тази поредна и последна за 19 век Руско-турска война, съумяха с личната си саможертва и геройство да доведат нещата дотам, че след почти 500 години да бъде възстановена българската държавност и българският народ да получи възможността чрез един силен инструмент, какъвто е националната държава, да кове съдбините си сам."

Д-р Ангелов подчерта, че докато съществува и един българин на тая земя, споменът за тези епични моменти от историята ни винаги ще бъде жив.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимки – БТА, БГНЕС, ФС на Чавдар Ангелов

По публикацията работи: Милена Очипалска и Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12