Симфоничният оркестър на Българското национално радио открива официално тази вечер четирдесетото издание на Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол.
Създаден през 1948 година, Симфоничният оркестър на БНР и до днес играе важна роля в музикалния живот на столицата и не само. Съставът поддържа един изключително широк репертоар. Той не само покрива целия периметър на класическата музика от барока до късния романтизъм с ярък фокус върху знаковите творби на ХХ век, но включва и световни премиери, написани специално за оркестъра. Българската музика винаги е била важна част от изявите му.
Оркестърът е изнасял концерти в Южна Корея, Франция, Испания, Унгария, Холандия, Германия. Участвал е в културната програма на Световното първенство по футбол през 1998 и на Олимпиадата в Атина през 2004. С негов концерт е открит фестивалът Европалия в Брюксел през 2007. Солисти и гост-диригенти на Симфоничния оркестър на БНР са били безброй световноизвестни български и чуждестранни изпълнители.
Диригент е Константин Илиевски, а солист на официалното откриване тази вечер на сцената на Амфитеатъра в Созопол от 20.30 ч. е Светлина Стоянова.Кариерата на Светлина Стоянова започва с победата ѝ на реномирания певчески конкурс Нови гласове в Гютерслох, Германия през 2017. Талантливата певица получава покани от Opéra de Nice Côte d’Azur и от Anthéa Theatre за ролята на Керубино (Сватбата на Фигаро от Моцарт) и на Розина (Севилският бръснар от Росини), представени на фестивала в Брегенц. Назначават я за солист във Виенската Щатсопера за сезоните 2018/19 и 2019/20. Там тя прави дебюта си като Дриада (Aриадна на Наксос от Рихард Щраус), пее Росвайс (Валкюра от Вагнер), Лола (Селска чест от Маскани) и други.
Участва и в гастроли на оперните сцени в Хамбург и Дюселдорф. С ансамбъл Матеус под диригентството на Жан-Кристоф Спинози дебютира в Италианката в Алжир от Росини в турнето на ансамбъла във Франция. През 2020 тя се представя за първи път и в Пепеляшка от Росини на фестивала New Generation във Флоренция. Оттогава дебютира на престижни сцени като Росиниевия оперен фестивал в Песаро, Болшой театър в Москва и Цюрихската опера. Сред сцените, които са отворени за нея, е и Миланската Скала, където пее Розина, Керубино, Зулма и Дриада.
Ето какво сподели диригентът на Симфоничния оркестър на БНР Константин Илиевски в "Артефир" за музикалното начало на 40-ата "Аполония":
"Отправям благодарност към организаторите – условията на местна почва са просто прекрасни. Сцената на Амфитеатъра е покрита – опазени сме от дъжд и слънце. Създадена е една много хубава акустика. От вчера репетираме на място, заедно с нашата прекрасна солистка. Надяваме се да предложим вечерта на многобройната публика един наистина много темпераментен концерт. Програмата е много хубава – подбрана е от няколко опери шедьоври."
Чуйте разговора с диригента на Симфоничния оркестър на БНР директно от Созопол.
Програма:
Джоакино Росини – Увертюра към операта Севилският бръснар
Джоакино Росини – Ария на Розина Unа voce poco fa из операта Севилският бръснар
Волфганг Амадеус Моцарт – Увертюра към операта Сватбата на Фигаро
Волфганг Амадеус Моцарт – Ария на Керубино Voi che sapete из операта Сватбата на Фигаро
Марин Големинов – Нестинарско хоро из балета Нестинарка
Парашкев Хаджиев – Молитва на Мария-Десислава из едноименната опера
Шарл Гуно – Увертюра към операта Ромео и Жулиета
Шарл Гуно – Ария на Стéфано Depuis hier… Que fais-tu из операта Ромео и Жулиета
Жорж Бизе – Прелюд към операта Кармен
Жорж Бизе – Хабанера на Кармен из едноименната опера
Йохан Щраус син – Увертюра към оперетата Прилепът
Йохан Щраус син – Ария на принц Орлофски Ich lade gern mir Gäste ein из оперетата Прилепът
Снимки – Празници на изкуствата "Аполония"
В съботната вечер ще си припомним гласовете на Карло Бергонци и Рената Тебалди. La divina Renata я наричаха милионите фенове по света заради уникалните вокални качества – рядко срещано по сила и красота лирико-драматично сопрано. Безукорна техника, която ѝ помага с лекота да преодолява най-виртуозните епизоди, гъвкавост, фантастични отблясъци, мекота и..
Фолклора – отдавна забравен мит или важен елемент в съвремието ни. Колко младите се интересуват от традицията миналото и родът и до колко това движи бъдещето. Това обсъждаме в разговора ни с народния певец и хореограф Ивайло Маджаров. Преподаването на малки и големи в основаната от него школа за фолклорни вдъхновения "Олга Борисова" описва като своя..
Американската легенда на джаз тромбона гостува в предаването "Джазисимо" след серия клубни концерти в София заедно с български джаз музиканти, с които той поддържа топли отношения от две десетилетия – Атанас Попов, Антони Дончев, Георги Дончев, Димитър Льолев, Михаил Иванов-Мишо, Васил Спасов и други. През 2018 г. Конрад Хъруиг е специален гост на..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..
Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички..
Преживяването – на него държи актрисата Стефания Кочева, която днес празнува своя имен ден. Тя е част от трупата на Сатиричния театър "Алеко Константинов",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg