Симфоничният оркестър на Българското национално радио открива официално тази вечер четирдесетото издание на Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол.
Създаден през 1948 година, Симфоничният оркестър на БНР и до днес играе важна роля в музикалния живот на столицата и не само. Съставът поддържа един изключително широк репертоар. Той не само покрива целия периметър на класическата музика от барока до късния романтизъм с ярък фокус върху знаковите творби на ХХ век, но включва и световни премиери, написани специално за оркестъра. Българската музика винаги е била важна част от изявите му.
Оркестърът е изнасял концерти в Южна Корея, Франция, Испания, Унгария, Холандия, Германия. Участвал е в културната програма на Световното първенство по футбол през 1998 и на Олимпиадата в Атина през 2004. С негов концерт е открит фестивалът Европалия в Брюксел през 2007. Солисти и гост-диригенти на Симфоничния оркестър на БНР са били безброй световноизвестни български и чуждестранни изпълнители.
Диригент е Константин Илиевски, а солист на официалното откриване тази вечер на сцената на Амфитеатъра в Созопол от 20.30 ч. е Светлина Стоянова.Кариерата на Светлина Стоянова започва с победата ѝ на реномирания певчески конкурс Нови гласове в Гютерслох, Германия през 2017. Талантливата певица получава покани от Opéra de Nice Côte d’Azur и от Anthéa Theatre за ролята на Керубино (Сватбата на Фигаро от Моцарт) и на Розина (Севилският бръснар от Росини), представени на фестивала в Брегенц. Назначават я за солист във Виенската Щатсопера за сезоните 2018/19 и 2019/20. Там тя прави дебюта си като Дриада (Aриадна на Наксос от Рихард Щраус), пее Росвайс (Валкюра от Вагнер), Лола (Селска чест от Маскани) и други.
Участва и в гастроли на оперните сцени в Хамбург и Дюселдорф. С ансамбъл Матеус под диригентството на Жан-Кристоф Спинози дебютира в Италианката в Алжир от Росини в турнето на ансамбъла във Франция. През 2020 тя се представя за първи път и в Пепеляшка от Росини на фестивала New Generation във Флоренция. Оттогава дебютира на престижни сцени като Росиниевия оперен фестивал в Песаро, Болшой театър в Москва и Цюрихската опера. Сред сцените, които са отворени за нея, е и Миланската Скала, където пее Розина, Керубино, Зулма и Дриада.
Ето какво сподели диригентът на Симфоничния оркестър на БНР Константин Илиевски в "Артефир" за музикалното начало на 40-ата "Аполония":
"Отправям благодарност към организаторите – условията на местна почва са просто прекрасни. Сцената на Амфитеатъра е покрита – опазени сме от дъжд и слънце. Създадена е една много хубава акустика. От вчера репетираме на място, заедно с нашата прекрасна солистка. Надяваме се да предложим вечерта на многобройната публика един наистина много темпераментен концерт. Програмата е много хубава – подбрана е от няколко опери шедьоври."
Чуйте разговора с диригента на Симфоничния оркестър на БНР директно от Созопол.
Програма:
Джоакино Росини – Увертюра към операта Севилският бръснар
Джоакино Росини – Ария на Розина Unа voce poco fa из операта Севилският бръснар
Волфганг Амадеус Моцарт – Увертюра към операта Сватбата на Фигаро
Волфганг Амадеус Моцарт – Ария на Керубино Voi che sapete из операта Сватбата на Фигаро
Марин Големинов – Нестинарско хоро из балета Нестинарка
Парашкев Хаджиев – Молитва на Мария-Десислава из едноименната опера
Шарл Гуно – Увертюра към операта Ромео и Жулиета
Шарл Гуно – Ария на Стéфано Depuis hier… Que fais-tu из операта Ромео и Жулиета
Жорж Бизе – Прелюд към операта Кармен
Жорж Бизе – Хабанера на Кармен из едноименната опера
Йохан Щраус син – Увертюра към оперетата Прилепът
Йохан Щраус син – Ария на принц Орлофски Ich lade gern mir Gäste ein из оперетата Прилепът
Снимки – Празници на изкуствата "Аполония"
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg