"Изкуството е както индивидуално, така и групово занимание, което дава на всеки един плюс към неговото развитие и възпитание. Рисуването е най-хубавото в моя живот, безценно е, то за мен дори е лечение.
В живота си съм се занимавала с различни дейности. Преди време преподавах рисуване на деца от 3 до 12 години. Всички деца, може доучилищна възраст, имат едно прекрасно въображение и по невероятен начин пресъздават всичко", споделя в предаването "Следобед за любопитните" художничката Галя Чунтова. Да рисуваш е труден процес, според нея, а след това и реализацията ти като творец в България не е лесна.
"Работата ми като художник, винаги ми се е отблагодарявала, не само финансово, а и чисто човешки. Първоначално изработвах картини върху плат, по-късно започнах да ги изработвам на хартия и така от години се занимавам със селиграфия.
Честно казано, не знам дали изкуственият интелект би изместил художника. Може би в едни далечни години, когато технологиите напреднат, може и да го измести.
Но не си представям как без онова различното, индивидуалното, човешкото ще се развива тази дейност, тъй като, според мен, изкуственият интелект е резултат от много индивиди и не мога да си представя как ще бъде изместен обикновеният човек - творец", категорична е художничката.
Всеки художник, според нея, рисува себе си. Изкуството и рисуването са помощ и лечение за всеки, уверена е Галя Чунтова.
Галя Чунтова завършва Средно специално художествено училище за приложни изкуства "Свети Лука" - София, специалност Текстил през 1984 г. През 1989 г. завършва Националната художествена академия "Николай Павлович" в София, специалност Текстил, магистър по изкуствата. Има 6 самостоятелни изложби и повече от 25 участия в групови изложби в България и в чужбина.
Галина Чунтова е член на Съюза на българските художници - секция Текстил. В периода 2001 - 2011 г. работи като сътрудник на списание за интериор и дизайн "Идеален дом" със своя рубрика и участие в стайлинга на рубриката "Тема" и като декоратор към списание "Декор" – издание на "Идеален дом". Нейни произведения в областта на интериорния дизайн, както и художествени произведения от текстилни материали и живописни творби, са притежание на много частни лица от България, Белгия, Италия, Гърция, САЩ. Живее и работи в София.
Снимки – личен архив
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили. Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..
В редакция "Хумор и сатира" наистина обичаме да пътуваме, най-вече с въображението си, но и традиционно, например с влак. За нас и за всички като нас има кой да се погрижи, което може би е повод за радост. Чуйте информация за новото в придвижването с железниците у нас от 1 януари, а останалото слушайте всяка неделя след новините в 18 часа ...
"Формация "Артисти със сребро в косите" при САБ спретва на 19 декември артистична следобедна юбилейка, да си поюбилействаме, дето на 19 декември 1934 в 15 ч. се роди нашият човек Никола Петков – лице с образование, достижения в забавно-развлекателния сектор и нечакан имидж" – пише в симпатичната покана до "Артефир". Предаването представи преди време..
Днес, 17 декември, от 17,30 ч., в зала "Галерия" на Националния студентски дом - София е рециталът на лауреатите в десетото издание на Националния литературен конкурс на името на Георги Черняков – дългогодишен ментор на писателите студенти от някогашния литературен кабинет "Димчо Дебелянов". Ще бъде представен и сборникът "Гнездото. Том 2", включващ..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg