През 2024 година се отбелязват 40 години от началото на празниците на изкуствата "Аполония", които за първи път се състояха през 1984 година в живописния град Созопол. Фестивалът, създаден с цел да покаже постиженията на българските творци и да подкрепи новите идеи и експериментални проекти в различни изкуства, се е утвърдил като значимо културно събитие в България. Събитието обхваща множество дисциплини – театър, музика, поезия и проза, кино, балет, пластични изкуства, архитектура, както и детски програми и спектакли.
Тазгодишното издание на фестивала се провежда от 28 август до 7 септември и събира едни от най-обичаните български артисти. В ефира на предаването "Нашият ден" по Българското национално радио, директно от "Аполония", се включи Светлозар Желев, който сподели своите впечатления.
"Аполония" винаги е била нещо повече от обикновен празник или фестивал – това е едно уникално преживяване, което събира хора от целия свят, които специално идват в България, за да станат част от него. Този фестивал е най-големият празник на всички изкуства в България", сподели Желев.
Желев също така разказа за откриването на изложбите в рамките на фестивала, включително тези на известните художници Павел Койчев, Греди Асса, фотографа Асен Шопов и дипломантите на Националната художествена академия. Официалното откриване на "Аполония" беше ознаменувано със спектакъл на Симфоничния оркестър на Българското национално радио.
Едно от най-очакваните събития за Желев е откриването на литературната "Аполония" и нейната богата програма. Фестивалът отбелязва и 125-годишнината от създаването на Българската телеграфна агенция.
В програмата на "Аполония" са включени и други важни събития, като постановката "Неделя вечер" на режисьорката Бина Харалампиева и концерт в чест на 125-годишнината от рождението на композитора Панчо Владигеров, на който ще свирят четирима негови внуци, пристигащи от различни държави.
Филмовата "Аполония" ще бъде открита с филма "Уроците на Блага", а музикалната програма ще бъде озвучена от Стефан Вълдобрев и "Обичайните заподозрени" с тяхната най-нова продукция "Удивителни Въпросителни?".
Според Желев едно от най-значимите събития на фестивала е премиерата на новата книга на Георги Господинов – "Градинарят и смъртта".
"През тези 40 години наистина се формира общност – не само сред музикантите, поетите и писателите, но и сред публиката. За много хора това събитие се превърна в нещо дългоочаквано. Атмосферата на фестивала създава уникално усещане у всички присъстващи. "Аполония" е светлина, тя е като фар в тъмнината", каза в края на разговора той.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg