Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антигероите оживяват: Новата книга на Васил Русев

| обновено на 03.01.25 в 10:02

Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми, които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на усмивката на автора.

"Наливните истории" не са просто литературно произведение – те са своеобразен прозорец към света на Васил Русев, в който границите между реалността и фантазията се размиват. Всеки от разказите и поемите е уникален, но обединяващият елемент е хуморът, с който авторът пресъздава абсурдите на живота.

В ефира на предаването "Нашият ден" Васил Русев разказа повече за вдъхновението зад книгата. Корените на "Наливни истории" лежат в литературния формат "Пощенска кутия за приказки", в който Чайката участва от самото му създаване. "Това са разкази, писани със стимул – дадена тема, по която трябва да напишеш нещо", споделя Русев. Разказите, включени в сборника, са създадени през последните три години и обединяват многообразие от жанрове – от фантастика и хорър до трилър и еротика.

Ключов аспект в "Наливни истории" е преобладаването на антигероите. "Като се замисля, всички герои са леко чалнати, шашави, почти няма нормален в тази книга", отбелязва Русев. Всеки от персонажите е създаден с нотка на ексцентричност, която отразява уникалната перспектива на автора. Така читателите се срещат с герои, които нарушават общоприетите норми, докато се потапят в истории, които съчетават забавното и сериозното, въображаемото и реалното.

Освен нестандартните сюжети и герои, Русев споделя и своето дълбоко обожание към българското село. В "Наливни истории" и в предишните му книги читателите могат да открият разкази, които се развиват именно в тази обстановка. Селото, с неговите особености и характери, е източник на вдъхновение и част от авторовото светоусещане.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40