Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Концерт на Струнен секстет има тази вечер в Археологическия музей на Созопол

Снимка: Аполония

Концерт на Струнен секстет има тази вечер (4 септември) от 19.00 ч. в Археологическия музей на Созопол в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата "Аполония".

Струнен секстет: Лия Петрова – цигулка, Валя Дервенска – цигулка, Стефания Янкова – виола, Румен Цветков – виола, Александър Сомов – виолончело, Иван Лалев – виолончело

На осем години Лия Петрова получава Моцартов медал като най-млад артист на ЮНЕСКО. Следват награди от международните конкурси Тибор Варга – Сион, Луи Шпор – Ваймар, Вацлав Хумел – Загреб, Немския национален конкурс за музиканти. През 2007 получава наградата Млад музикант на годинатана предаването Алегро виваче на БНР. През 2016  печели Първа награда на Международния конкурс за цигулари Карл Нилсен в Одензее, Дания.

Свири с известни оркестри като Филхармоничния оркестър на Радио Франс – Париж, Люксембургската филхармония, Антверпенския симфоничен оркестър, Щатскапеле Ваймар, Филхармоничния оркестър на Монте Карло, Брюкселската филхармония. Работи с водещи диригенти, между които Филип Херевеге, Кшищоф Пендерецки, Николай Шепс-Знайдер, Ян Тортелие, Сианг Джанг, Кристофър Уорън-Грийн, Хесус Лопес Кобос и други. Изпълнява камерна музика с музиканти като Марта Аргерич, Юрий Башмет, Миша Майски, Рено Капусон, Франк Брейли. Редовен гост е на фестивали за камерна музика, между които Фестивала на Рейнгау, Лудвигсбургер Шлосфестшпиле, Великденския фестивал в Екс-ан-Прованс и други.
Свири на цигулка Хелиос, създадена от Карло Бергонци през 1735.

Валя Дервенска: Завършва образованието си в класа на проф. Михаел Фришеншлагер в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. Учи при Владимир Спиваков в Цюрих, проф. Ерих Грюнберг в Лондон и в класа по цигулка на проф. Огюстин Дюмай в Chapelle Musicale Reine Elisabeth в Брюксел.

Свири редовно с най-престижните български симфонични оркестри и с големи оркестри от Белград, Вроцлав и Сендай, както и с ансамбли като Софийски солисти и Виенските класически музиканти. Работила е с диригенти като Юстус Франц, Ян Латъм-Кьониг, Луц Кьолер, Мартин Кершбаум, Емил Табаков, Пламен Джуров и Васил Казанджиев.Печелила е първи награди на много международни конкурси, между които Джордже Енеску, Румъния, Концертино, Прага, Чехия, Jeunesses Musicales, Белгия и Стефани Хол, Виена, Австрия. Валя Дервенска е лауреат на международния конкурс Панчо Владигеров  в България. Носител е  на наградата Кристална лира на СБМТД и на специална награда на българското Министерство на културата през 2006 и 2007.
От 2011 е концертмайстор на Филхармонията в Хайделберг.

Стефания Янкова: Учи в НМА Проф.Панчо Владигеров,  след което продължава във Висшето училище за музика и театърв Хамбург, Германия, и в Университета за музика и сценични изкуства във Виена, Австрия.

Участва в солови и камерни изяви заедно  с музиканти като Жерар Каусе (виола), Рафаеле Малоци (главен виолист на Камерен оркестър Санта Чечилия в Рим), проф.Огюстен Дюмей (цигулка), Гари Хофман (виолончело), Франк Брейли (пиано). Свирила  е в зала Дворжак в Рудолфинум в Прага, Palau de la Musica Catalana в Барселона, Musikverein във Виена.  През лятото на 2011  се присъединява към Оркестровата академия на двореца Естерхази, като изнася и камерни концерти в Хайднсаал.
Носител на първа награда от Националния конкурс Светослав Обретенов, на голямата награда от Международния конкурс Музиката на Австрия и Германия и от Международния конкурс Млади виртуози, Стефания Янкова е стипендиант на Томастик – Инфелд Виена.
Участва в майсторските класове на проф.Майкъл Три, основател на квартет Гуарнери, проф.Хартмут Роде, Елмар Ландерер, член на Виенската филхармония, Фолкхард Щойде, концертмайстор на Виенската филхармония, проф.Зигфрид Фюрлингер, Гавриил Липкинд, проф.Волфганг Клос, Гюнтер Пихлер, основател на квартет Албан Берг.

Иван Лалев: Започва да учи виолончело под ръководството на своя  баща Христо Лалев – дългогодишен концертмайстор на виолончелите в Софийската филхармония.  След завършването на НМУ Любомир Пипков в София Иван Лалев продължава обучението си при Фелиз Магендънз в Университета на Централен Арканзас и при Денис Паркър в Университета на Луизиана.

Дебютира като солов изпълнител в Карнеги Хол през 2001, а през 2016 печели мястото си на концертмайстор в Софийската филхармония  Като оркестров музикант Иван Лалев свири в различни състави в Съединените щати, а сред диригентите, с които работи, са имената на Ленард Слаткин, Роберто Абадо, Хю Уолф, Джеймс Пол, Жан Паскал Тортелие, Питър Унджиян и други.
Изпълнителският репертоар на Иван Лалев обхваща широк спектър от творби и творци от барока до XX век, включени са и произведения на съвременни композитори.
Той е носител на награди от Националния конкурс Светослав Обретенов в Провадия, Beethoven’s Club Young Artist Competition в Мемфис и LSU Concerto Competition също в Съединените щати.

Чуйте разговора на Зорница Цветанова с Лия Петрова и с Румен Цветков от звуковите файлове.


Снимки – "Аполония"


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", септември 2024

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 04.09.24 в 15:12

Петото издание на МФ Cellissimo показва растеж и разширяване на музикални територии

"Всяка година имаме тази радост да посрещаме страхотни виолончелисти и да създаваме атмосфера за нашите млади музиканти, за бъдещото поколение виолончелисти. Фестивалът се разраства, като тази година ще се проведе от 6 до 11 септември" – сподели доц. д-р Атанас Кръстев. За пети път столицата става притегателно място за изявени европейски..

публикувано на 03.09.24 в 17:19

Още награди на "Аполония" 40

Министърът на културата Найден Тодоров награди артистичния директор на "Аполония" Маргарита Димитрова с най-високото отличие на Министерството на културата - огърлие "Златен век" по време на концерта на Фестивалния оркестър снощи на Амфитеатъра в Созопол. Найден Тодоров и цигуларят Минчо Минчев предадоха на новите им притежатели и майсторските..

публикувано на 03.09.24 в 16:16

Единственият фестивал за българска авторска музика Rebel Rebel се завръща

За четвърта поредна година фестивалът за българска авторска музика Rebel Rebel ще събере най-доброто от алтернативната локална сцена за двудневно събитие на открито. Концертите са на 6 и 7 септември в бар "Ментол" досами самия морския бряг. Събитието първоначално се заражда като визитка на бандите от независимото обединение на артисти..

публикувано на 02.09.24 в 08:40

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 септември 2024 г.

1 септември Свири Словашката филхармония с диригент Томаш Нетопил. 3.00 часа – Йоханес Брамс (1833-1897), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 77. Солист: Далибор Карвай (цигулка). 3.43 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Сарабанда из партита № 2 в ре минор, BWV.1004. 3.46 часа – Еужен Сухон (1908-1993), Метаморфози. 4.18 часа – Томазо Манера..

публикувано на 31.08.24 в 10:10